Detektívky

O mŕtvych len v dobrom (Peter Pavonič)

Slovenské krimi nečítam príliš často. Zrejme ich nie je tak veľa a prevalcujú ich zahraničné knihy. Mne sa do rúk dostala kniha od slovenského autora Petra Pavoniča s názvom O mŕtvych len v dobrom. Slovenská detektívka, ktorá má trochu strašidelnú obálku.

DSC_0236

Mladý spisovateľ Daniel Dársky si vysníval dovolenku, počas ktorej bude písať ďalšiu knihu. Konečne sa mu plány podarilo zrealizovať a ocitol sa v Helsinkách. Ešte sa ani nestihol vybaliť, keď ho zastihol telefonát zo Slovenska. Okamžite sa musí vrátiť domov a vypovedať na polícií. Po návrate sa dozvedá, že je podozrivý z vraždy uznávaného historika. Keďže policajtom príliš nedôveruje, rozhodne sa požiadať o pomoc súkromného detektíva. Spolu s ním sa v snahe očistiť svoje meno vydáva hľadať vraha. Podarí sa mu to? Alebo nie je jeho alibi až také jednoznačné, ako sa snažil policajtom predostrieť?

DSC_0238

Na slovenské pomery je táto kniha dosť dobrá. Nečakala som, že ma až tak pohltí. Zaujala ma hneď od začiatku. Príbeh sledujeme z pohľadu hlavnej postavy Daniela. Autor nám približuje jeho myšlienkové pochody. Prežívame s ním strach, napätie aj bezmocnosť. Autor do knihy vniesol aj niečo nezvyčajné. Okultizmus. Pre mňa ako čitateľa celkom príjemné spestrenie. Obzvlášť keď bežne mágiu a rituály nesledujem a nezaujímajú ma. Príbehu to dodáva výnimočnosť a šmrnc.

Zápletka obsahuje niekoľko zvratov, ktoré úplne zmenia pohľad na vyšetrovanie. Spolu s Danielom a detektívom budete premýšľať, čo je príčinou vraždy a kto je za ňou. Súkromného detektíva som si veľmi obľúbila. Vôbec by mi nevadilo, ak by bol postavou aj ďalšej autorovej knihy. Autor sa nevyhol ani klišé o dobrom a zlom policajtovi. Toho zlého by ste najradšej nakopali. Aj vďaka tomu budete pri čítaní prežívať rôzne emócie.

DSC_0240

Kniha má krátke kapitoly, čo oceňujem. Tie končia zväčša otvoreným koncom, a tak  vám neostáva nič iné, iba čítať ďalej a ďalej. Autor nemá úplne zlý štýl, hoci občas som mala pocit, že niektoré vety boli navyše. Občas som sa pristihla, že preskakujem, lebo som sa chcela vrátiť k dejovej línii.

Napriek tomu ma kniha pozitívne prekvapila. Dozvedela som sa v nej čosi o okultizme. Zápletku chválim. Príbeh bol napínavý, napätie vystupňované. Prečítala som ju za pár dní, čo je veľmi dobré znamenie. Ak patríte k čitateľom detektívok a krimi, tak skúste aj O mŕtvych len v dobrom. Vedela by som si podľa nej predstaviť jeden diel kriminálneho seriálu.

Za knihu ďakujem autorovi.

Kúpiť si ju môžete v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: O mŕtvych len v dobrom

Autor: Peter Pavonič

Počet strán: 320

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Foto: Drominička

0 comments on “O mŕtvych len v dobrom (Peter Pavonič)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: