Romány

99 dní s tebou (Catherine Miller)

Knihu 99 dní s tebou od Catherine Miller som si vyberala s vedomím, že nepôjde o jednoduché čítanie. Anotácia aj obálka vo mne vyvolali pocit smutného príbehu. Bola som si istá, že slza sa nezaleskne iba na obálke knihy, ale aj v mojom oku.

DSC_0358

Emma a Nathan sa prvýkrát stretnú v čakárni u doktora. Ani jeden z nich nepovedal svojim blízkym, že niečo nie je v poriadku. Obaja sú vystrašení a nervózni z možnej diagnózy. Hoci sa vôbec nepoznajú, navzájom si začnú byť oporou. Spája ich neľahký osud a pocit, že si musia pomôcť. Pritom sú obaja takí odlišní. Emma je zarytá knihomoľka, ktorá pracuje v knižnici a svoj život obetovala chorej matke. Nathan si, naopak, svoj život užíval plnými dúškami. Veľa cestoval, spoznával ľudí a stal sa inštruktorom zoskoku padákom. Vzhľadom k diagnózam, ktoré majú, sa nechcú púšťať do vzťahu. Chcú si len navzájom pomôcť. Dá sa však láske zabrániť?

DSC_0360

Nečakala som, že pri knihe, kde z každej strany dýcha smrť, si tak dobre oddýchnem. Výhodou zrejme bolo, že som tušila, akým smerom sa dej bude uberať. Prekvapilo ma, s akou ľahkosťou bola kniha napísaná. Kapitoly boli krátke, niektoré dokonca jednostranové. Striedali sa pohľady Emmy a Natnana. Navyše knihu pekne dopĺňa aj jeho denník. Všetko bolo písané jednoducho, zrozumiteľne a bez zbytočností.

Príbeh nám krásne ukazuje, že láske sa nemožno vyhnúť. Ani vtedy, keď si naplno uvedomujete jej riziká a možnosť sklamania. Páčilo sa mi, ako sa Emma naučila žiť. Nielen prežívať. Ukazuje tak aj ľudom bez choroby, že si treba život vychutnať plnými dúškami. Nečakať na moment, kedy to už nebude možné. Postavy Emmy aj Nathana som si veľmi obľúbila. Niektoré udalosti  by sa zrejme v bežnom živote neudiali tak, ako boli popísané v príbehu. Neprekážalo mi to. Prežila som s nimi neľahký osud.

DSC_0363

Kniha sa mi páčila. Čakala som srdcervúci príbeh, kde budem plakať od začiatku do konca. Mala však iné poslanie. Hoci osud hlavných postáv nebol ani zďaleka jednoduchý, všetko prežívali s ľahkosťou. Kniha dodáva čitateľovi nádej a v istej miere aj optimizmus. Nebola písaná tak, aby čitateľ po prečítaní zostal v depresii. Ja som mala po poslednej strane príjemný pocit. Hoci som bola smutná, bola som zároveň aj dojatá. Knihu beriem ako príjemnú oddychovku, ktorá v sebe ukrýva silný príbeh dvoch statočných a odhodlaných ľudí.

Knihu nájdete na stránke bux.sk za skvelú cenu.

button-bux-e1541068323208

https://www.bux.sk/knihy/443855-x99-dni-s-tebou.html

Titul: 99 dní s tebou

Originálny názov: 99 Days with You

Autor: Catherine Miller

Preklad: Mariana Ferusová

Počet strán: 296

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

1 comment on “99 dní s tebou (Catherine Miller)

  1. Spätné upozornenie: Smrť a iné šťastné konce (Melanie Cantor) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: