Životný štýl

Priatelia (Kelsey Miller)

Myslím, že nie je veľa ľudí, ktorí by nepoznali seriál Priatelia. S rovnomenným názvom nedávno vyšla kniha k 25. výročiu seriálovej premiéry. Autorka Kelsey Miller bola a aj je obrovský fanúšik Priateľov. Tak isto aj ja. Preto kniha nemohla chýbať ani v mojej poličke.

DSC_0359

Na internete som už čítala na knihu rôzne recenzie. Niektoré boli dosť negatívne. Začínala som ju čítať s menšou obavou, že bude sklamaním. V mojom prípade to však bola naopak. Kniha sa mi páčila a bavila ma. Zhltla som ju za dva alebo tri dni.

Úvod je venovaný tvorcom seriálu Kauffmanová – Crane. Čitateľ sa dozvie, akú cestu si prešli, kým seriál Priatelia uzrel svetlo sveta. Priznám sa, táto časť ani mňa veľmi nezaujala. Dôvodom môže byť, že nie som Američanka a niektoré reálie sú tak pre mňa neznáme. Je tu spomenutých množstvo iných seriálov, ktoré boli v Amerike v tom čase známe. V našich končinách však vysielané neboli a ak, tak iba niektoré. Čím viac sa dostávate pri čítaní k Priateľom, tým viac vás kniha začne vťahovať do svojich stránok.

DSC_0365

Vtedy si všetci uvedomili, aká sila sa skrýva v tomto hereckom tíme. Nesedeli len do svojich rolí, ale aj jeden k druhému. Hneď ako začali čítať, chémia medzi nimi bola hmatateľná. „Cítili sme sa ako šesť častí skladačky, ktoré sa k sebe hodia,“ spomínal David Schwimmer. Keď ich Kauffmanová videla pri prvej skúške v Central Perku, prebehol jej po chrbte mráz. „Atmosféra bola elektrizujúca. Vedela som, že máme niečo mimoriadne.“ (str.82)

Keď už bol seriál pripravený, prišlo na rad hľadanie hercov. Táto časť bola pre mňa úplne najlepšia. Čitateľ zisťuje, v akej hereckej či životnej fáze sa herci nachádzali. Kto z nich úlohu zúfalo potreboval a kto pri oslovení váhal. Tiež ma prekvapilo, že dve postavy mali byť pôvodne vymenené. Vďaka Bohu, že si obe herečky našli svoju postavu, ktorá sa im hodila viac. Dočítate sa množstvo pikošiek, nie však bulvár.

DSC_0363

Ďalšie kapitoly už opisujú šialenstvo okolo seriálu. Ale aj kontroverzné témy, ktoré sa do seriálu dostali aj nedostali. Je to naozaj veľa zaujímavosti, ktoré som netušila. Fascinujúca pre mňa bola aj možnosť sledovať, ako funguje seriálový priemysel. Čo všetko sa skrýva za pozlátkou jedného z najúspešnejších seriálov všetkých čias.

Záver knihy bol opäť trochu nudnejší, ale mne to celkový dojem nepokazilo. Mňa kniha veľmi bavila. Patrím medzi skalných fanúšikov. Keď občas prepínam TV a natrafím na Priateľov, tak vždy si ich pozriem. Celé série som videla viackrát. Pozerala som ich aj v angličtine. Najskôr s titulkami a neskôr aj bez. Sú epizódy, kde plačem vždy a je jedno koľkokrát som ich videla. Tá, kde Chandler požiada Moniku o roku a samozrejme záverečná časť. Môžem ju vidieť aj päťkrát za sebou a vždy budem mať slzy v očiach. Ja tento seriál beriem už ako svoju súčasť. Vždy si pri ňom oddýchnem, zasmejem sa aj vtedy, keď som repliku počula asi stokrát. Je to pre mňa istá forma terapie. Pre mňa bola kniha o seriáli nutnosť a vôbec neľutujem, že bude patriť do mojej skromnej zbierky predmetov s motívom Priateľov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada.

https://www.grada.sk/priatelia-11664/

Titul: Priatelia

Originálny názov: I´ll be there for you

Autor: Kelsey Miller

Preklad: Ivan Laluška

Počet strán: 288

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Dobrovský s. r. o.

Foto: Drominička

0 comments on “Priatelia (Kelsey Miller)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: