Romány

Tá, čo sa vracia (Donatella Di Pietrantonio)

Knihu Tá, čo sa vracia som už raz mala rozčítanú. Z akéhosi dôvodu som ju musela odložiť a stále nebol čas sa k nej vrátiť. Až doteraz. Po takmer dvoch rokoch som sa nanovo pustila do príbehu z pera talianskej autorky Donatelly Di Pietrantonio.

DSC_0292

Trinásťročná hlavná hrdinka sa ocitá pred dverami svojej biologickej matky. Ocitá sa medzi ľuďmi, ktorých nepozná a nevie pochopiť, prečo sa jej vzdala druhá matka. Tá, ktorá ju doteraz vychovávala. Je viac ako viditeľné, že sem nepatrí. Prišla z mesta na vidiek. Začína pre ňu náročná skúška zapadnúť do svojej pôvodnej rodiny. Všetci ju nazývajú Arminuta – tá, čo sa vracia. Podarí sa jej vytvoriť puto v rodine, ktorá bola doteraz pre ňu neznáma a cudzia?

Nemohlo sa stať nič lepšie ako to, že som knihu vtedy odložila. Som si istá, že by som príbeh neprecítila tak, ako teraz. Vtedy som už síce bola matka, ale čerstvá. Teraz som už niektoré situácie vnímala intenzívnejšie. V príbehu je dominantný práve vzťah matky a dcéry.

DSC_0298

Pomaly som opakovala slovo mama stokrát za sebou, až jeho význam vyprchal a stal sa len gymnastikou pier. Zostala som sirotou dvoch žijúcich matiek. Jedna sa ma vzdala v čase, keď mi jej mlieko ešte stekalo po jazyku, druhá ma v trinástich vrátila. Bola som dcérou odlúčení, falošného a zamlčaného príbuzenstva, časovo-priestorových odstupov. Netušila som, odkiaľ pochádzam. A v hĺbke duše to neviem dodnes. (str.126)

Arminuta sa po celý čas snaží zistiť a hlavne pochopiť, prečo sa jej vzdali obe matky. Najskôr jej biologická, ku ktorej sa po trinástich rokoch musela vrátiť a hlavne prečo sa jej zriekla jej druhá matka. Vyčíta si, že niečo spravila zle. Myslela si, že matka je chorá. Nedokázala sa zmieriť s tým, že je už nechcená. Puto medzi matkami a hlavnou hrdinkou sa rozoberá počas celého jej rozprávania.

DSC_0288

V novom domove si postupne buduje krásny vzťah so svojou sestrou. Mladšie dievčatko hlavnú hrdinku obdivuje a chce byť v jej blízkosti. Zažívajú spolu radostné aj smutné chvíle. Navzájom sa ochraňujú a pomáhajú si.

Kniha je počtom strán relatívne útla. Čo sa týka obsahu, zanechá vo vás veľmi silný dojem. Vtiahla ma do deja od prvej strany, kde Arminuta stála pred dverami nového domova až po záverečnú kapitolu. Počas celého čítania som osud dievčaťa prežívala spolu s ňou. Snažila som pochopiť rozhodnutia matiek a aj ich pocity. Kniha vo mne zanechala emócie, ktoré vo mne ešte nejaký čas pretrvajú. Som si istá, že sa k nej ešte časom vrátim. Odporúčam prečítať ako skvelú oddychovku s pridanou hodnotou.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Tá, čo sa vracia

Originálny názov: L´Arminuta

Autor: Donatella Di Pietrantonio

Preklad: Adriana Šulíková

Počet strán: 200

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Inaque

Foto: Drominička

0 comments on “Tá, čo sa vracia (Donatella Di Pietrantonio)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: