Detská literatúra

Veľká kniha mýtov (Marzia Accatinová)

Na sklonku minulého roka som vám priniesla recenziu na Atlas príšer a duchov. Vo veľmi podobnom šate a s tou istou ilustrátorkou vyšla kniha, ktorú by som zaradila do rovnakej série. Veľká kniha mýtov vám porozpráva príbehy o bohoch a hrdinoch z celého sveta. Autorkou textu je Marzia Accatinová a o ilustrácie sa postarala Laura Brenllová.

DSC_0300

V úvode sa vám predstaví Cheirón, ktorý vás a hlavne vaše deti bude sprevádzať celou knihou. Tá je rozdelená podľa oblastí. Tak navštívite hneď niekoľko svetadielov a spoznáte rôznych bohov a hrdinov s nadprirodzenými schopnosťami.

Výprava začína v starovekom Grécku. Tu sa deti naučia, kto je kráľ všetkých bohov a bohýň na nebesiach, ktorá bohyňa sa zrodila z morskej peny a taktiež sa dozvedia prečo vznikla Pandorina skrinka. Nechýbajú ani hrdinovia Achilles či Lasón. Aká by to bola grécka mytológia, keby chýbal Pegas, Fénix či Chiméra? O každom sa dozviete veľa zaujímavosti.

DSC_0303

Ďalšou zastávkou sú starovekí Egypťania. Tu som už ja nepoznala toľko bohov, ale práve preto je kniha skvelá. Aj dospeláci sa dozvedia nové informácie. Zistíte, že boh Ra je najdôležitejší zo všetkých egyptských bohov, spoznáte bohyňu Eset aj Nut. Mne sa veľmi páčili informácie o posvätných zvieratách. Skarabeus, mačka a ibis sú pre Egypťanov veľmi dôležité. Dozviete sa prečo.

Z Egypta sa presunieme k severanom. Asi najznámejším bohom je tu Thor, ale nezaostáva ani jeho otec Odin. Cheirón vám predstaví aj množstvo severských hrdinov a bájnych tvorov. Nechýbajú ani zaujímavé príbehy, napríklad ten o Valkýrach.

DSC_0304

Postupne sa dostávame k Indom. Hoci tu nie je veľa bohov, dozviete sa to hlavné o Brahnovi, Šivovi či Parvati.

Vzápätí sa ocitnete v Číne. Tu ma najviac zaujali bájne tvory. Sú to štyri hlavné symboly čínskej mytológie a predstavujú každé ročné obdobie. Prečo ich však na stránke vidíme päť? To všetko sa dozviete.

DSC_0305

Predposlednou zastávkou tejto dobrodružnej cesty sú Mayovia a Aztéci. Tu sa dočítate o bohyni, ktorá ma veľmi zložité meno Chalchiuhtlicue a ochraňuje rieky, jazerá a oceány. Medzi bájnymi tvormi nechýbajú vrešťany či žaby. Tak schválne, ktorý z nich je ochranca všetkých druhov umenia? Že neviete? Tak si musíte prečítať knihu a dozviete sa oveľa viac.

Naše putovanie sa končí s Indiánmi. Tu sa dozviete niečo o lapači snov, totemoch či kojotoch. Najdôležitejší je však pre nich Veľký duch. Veľmi zaujímavý je aj príbeh o tom, prečo vznikol mesačný spln.

DSC_0308

Toto bola iba malá ochutnávka toho, čo sa môžete vy a vaše deti v knihe dozvedieť. Fascinujúce bytosti a úžasné príbehy vás vtiahnu do sveta bohov, bohýň a bájnych tvorov. Aj keď v knihe nenájdete príliš veľa textu, deti sa dozvedia to najpodstatnejšie a získajú aspoň všeobecný prehľad o tejto téme. Kniha je plná krásnych a niekedy aj dosť vtipných ilustrácií. Deti si tak lepšie predstavia zjav danej bytosti. Knihu odporúčam pre deti približne od 10 rokov.

DSC_0310

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada

https://www.grada.sk/velka-kniha-mytov-100015/

Titul: Veľká kniha mýtov

Originálny názov: The great book of mythology

Autor: Marzia Accatinová

Ilustrácie: Laura Brenllová

Preklad: Mariana Ferusová

Počet strán: 88

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada v edícií Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Veľká kniha mýtov (Marzia Accatinová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: