Detská literatúra Encyklopédie

Podivuhodné zvieratá (Cristina Banfiová, Rosella Trionfettiová)

Detských kníh o zvieratkách nájdete na knižnom trhu neúrekom. Ja by som vám dnes rada predstavila jednu o tak trochu iných zvieratkách. Podivuhodné zvieratá zilustrovala Rosella Trionfettiová a o text sa postarala Cristina Banfiová. Pripravte sa so svojimi deťmi na dobrodružnú jazdu za zvieratami, ktoré síce nie sú až tak známe, ale o nič menej zaujímavé.

DSC_0346

V úvode sa spoznáte s prírodovedcom, ktorý vás vtiahne do tajov tejto krásnej knihy. Ukáže vám zvieratá, ktoré sú podivné, zábavné aj strašidelné. Naučí vás však sledovať zvieratká z vedeckého hľadiska. Deti tak neskôr spoznajú ich vlastnosti.

Ďalšie strany sa už venujú iba zvieratám. Máte sa na čo tešiť. My dospelí možno niektoré budeme poznať, ale mnohé z nich budú aj pre nás záhadou. V knihe nájdete rôzne druhy zvierat. Na svoje si prídu obľúbenci krokodílov, vtákov, hmyzu, opíc a neposlednom rade aj morských živočíchov.

DSC_0348

Hneď prvá je chobotnica dumbo, ktorá sa považuje za najroztomilejšiu chobotnicu na svete. Prečo sa volá práve dumbo? To samozrejme ľahko zistíte v knihe. Zaujímavá informácia je aj na čo slúži výrastok na konci nosa u krokodíla z indických riek s menom Gaviál indický.

DSC_0350

Možno vám niekto niekedy povedal, že treba mať oči na stopkách. V knihe nájdete muchu, ktorá práve takéto oči má. Konkrétne samček. Vzdialenosť medzi očami je päťkrát väčšia ako dĺžka ich tela. Tí s najväčšou hlavou sú považovaní za najkrajších.

DSC_0349

Vedeli ste, že mravčiar dokáže svoj jazyk zasunúť a vysunúť z úst viac ako 150-krát za minútu? Poznáte, ktorý morský živočích si ukladá jed z medúz a neskôr ich vypustí na svojho útočníka? Prípadne viete, ktorá ryba má narúžované pery? Že nie? Tieto a mnoho ďalších neuveriteľných informácií sa dozviete práve v tejto knihe.

Pri každom zvierati nájdete základné informácie, ktoré obsahujú vedecký názov, čím sa živočích živí, jeho dĺžku, prostredie v ktorom žije a dĺžku života. Okrem toho sa dočítate, čím je výnimočný a rôzne pikošky, ktoré môže byť zábavné aj desivé. Aby deti všetko lepšie pochopili, tak pre lepšiu predstavu nechýbajú trefné ilustrácie.

DSC_0351

Mne sa kniha veľmi páčila. Našla som v nej skutočne množstvo podivuhodných, ale zároveň fascinujúcich zvierat. Ak hľadáte zaujímavú knihu pre deti, ktoré majú radi zvieratká, tak skúste siahnuť aj po tejto. Odporúčam pre deti od 6 rokov. Menšie deti môžu zaujať obrázky.

DSC_0347

O knihe sa dozviete aj na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/podivuhodne-zvierata-100016/

Titul: Podivuhodné zvieratá

Originálny názov: Weird and Wonderful Animals

Autor: Cristina Banfiová

Ilustrácie: Rosella Trionfettiová

Preklad: Nora Hochlová

Počet strán: 64

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Bambook

Foto: Drominička

0 comments on “Podivuhodné zvieratá (Cristina Banfiová, Rosella Trionfettiová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: