Romány

Normálni ľudia (Sally Rooney)

Okolo knihy Normálni ľudia od Sally Rooney je už poriadne dlho veľký rozruch. Vydanie knihy bolo avizované dlho dopredu, propagácia knihy bola obrovská. Samozrejme, aj kvôli tomu som bola na knihu mimoriadne zvedavá. Od ľudí, ktorí ju čítali v angličtine, som počula pozitívne ohlasy. Normálni ľudia sa stali jedným z najoceňovanejších románov súčasnej literatúry.

DSC_0418

Marianne a Conelle sú z jedného mesta. Ona pochádza z bohatej rodiny, zatiaľ čo on vyrastá iba so svojou matkou, ktorá sa živí ako upratovačka. On je v škole obľúbený, Marianne je „outsider“ a často šikanovaná a považovaná za divnú. Ich svety sú odlišné. Keďže Conellová mama upratuje v dome Marianninej rodiny, občas sa stretnú aj mimo školy. Tam sa začnú aj ich rozpačité rozhovory a začne vznikať niečo viac.

Opisuje ju v dlhých plynúcich odsekoch s priveľkým množstvom vedľajších viet, predelených udychčanými bodkočiarkami, akoby chcel vyskladať jej presnú kópiu v tlači a tým ju uchovať pre budúce skúmanie. Potom otočí stranu v zošite, aby sa nemusel pozerať na to, čo už napísal. (str. 31)

Kniha ma vtiahla hneď od začiatku. Chvíľu mi trvalo, kým si si zvykla na spôsob, akým je písaná, ale príbeh ma chytil. Dialógy sú priamo v texte bez úvodzoviek či odrážok a to mi pár strán robilo problém. Ale na to som si napokon zvykla a začala sa naplno sústrediť na príbeh.

DSC_0415

Ten je o komplikovanom vzťahu dvoch mladých ľudí. Počas celého čítania s nimi prežívate odlúčenia a opätovné zbližovanie. Viete, že sú si súdení. Viete, že jeden druhého ľúbia. Musíte si preto klásť otázku, tak prečo dopekla nie sú spolu. Nuž jeden z dôvodov je, že si to nevedia otvorene povedať. Zatiaľ čo na strednej je Marianne neobľúbená, tak na výške sa to otočí. Ona je stredobodom pozornosti a Conelle patrí k tým tichým čudákom. Aj naďalej však majú medzi sebou zvláštne puto, ktoré ich spája. Aj v čase, keď sa dlhší čas nevidia. Po opätovnom stretnutí vedia nadviazať presne tam, kde skončili. Navzájom si pomáhajú a zachraňujú sa.

Marianne stisne dolnú peru a povie: Necítim sa hodná lásky. A mám pocit, že ju nie som schopná vzbudiť v iných… som chladná a je náročné ma milovať. (str. 100)

Samotný príbeh nie je až taký strhujúci, ako by možno niekto čakal. Je však napísaný dôkladne. Núti vás premýšľať, spoznávate osobnosti Marianne a Conella. Obe postavy mali v sebe kúsok temnoty. Viac som sa ale sústredila na Marianne. Jej mi bolo miestami ľúto. Jej vnútorný boj som prežívala spolu s ňou. Snažila sa byť takou, akú spoločnosť označuje za normálnu. Nikto však netušil, čo prežívala. Ako sa kvôli rodinným vzťahom stávala viac a viac zraniteľná.

DSC_0419

To, čo ma na knihe sklamalo bol preklad. Nečítala som originál knihy, ale preklad do slovenčiny mal svoje muchy. Obsahoval dosť veľa slov, ktoré sa mi do kontextu vôbec nehodili a niektoré z nich možno označiť za čechizmy. Naozaj prekladateľka nenašla vhodnejšie slovo ako „praštiť“? Takýchto skvostov tam bolo viac a možno aj to ubralo knihe na kvalite. Ide o príbeh, ktorý je odkázaný na kvalitný preklad. Nachádza sa tu množstvo filozofických úvah o živote a vzťahoch a možno práve tu niekde zaniklo čaro knihy.

Celé roky sa správali ako dve rastliny v jednom kvetináči, rástli jeden okolo druhého, skrúcali sa, aby nezavadzali, a zaujímali zvláštne polohy. Ale nakoniec pre neho niečo urobila, predostrela mu nový život a z toho sa môže navždy radovať. (str. 246)

Z knihy mám zmiešané pocity. Páčilo sa mi, že nešlo o prvoplánový príbeh, ale o román, ktorý vás núti premýšľať. Veľmi som fandila vzťahu Conella a Marianne. Páčil sa mi aj záver, ktorý zostal otvorený. Už je len sa čitateľovi, aby si domyslel, ako sa to možno skončilo. Dlho som nečítala knihu, ktorá sa takto do hĺbky venuje vzťahu a osobnosti človeka. Kniha určite nie je vhodná pre každého. Nečakajte žiadnu presladenú romantiku, ale pozoruhodný príbeh o (normálnych) ľuďoch, ktorí spolu sú a vlastne aj nie sú.

Knihu nájdete na odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22076624/normalni-ludia/

Titul: Normálni ľudia

Originálny názov: Normal people

Autor: Sally Rooney

Preklad: Kristína Hečková

Počet strán: 248

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

2 comments on “Normálni ľudia (Sally Rooney)

  1. Aďa z Knihy, knihy a knihy

    Táto kniha ma zaujala presne tak, ako teba. Prostredníctvom obrovskej propagácie. Jej zaobstaranie som však odkladala pretože som sa presne bála, že to bude o stredoškolákoch a ich veľkej láske a tejto téme sa radšej vyhýbam. Ďakujem za tvoju recenziu, zatiaľ mi žiadna totiž neprezradila túto, pre mňa dôležitú vec 🙂

    Páči sa mi

    • Som rada, že som pomohla. Netvrdím, ze kniha je zlá. To nie. Ale asi nie som úplná cielovka. Mala v sebe čosi výnimočné. Ale nebude patriť medzi moje srdcovky. Zrejme ju posuniem ďalej.

      Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: