Skutočné príbehy

Jediná žena v miestnosti (Marie Benedict)

Skutočné príbehy z obdobia druhej svetovej vojny ma stále priťahujú. Zaujala ma aj kniha Jediná žena v miestnosti od autorky Marie Benedict. Čo môže mať spoločné židovská herečka vo Viedni s Hollywoodom a vynálezom pre námorníctvo?

DSC_0420

Hedy Keislerová je mladá židovská herečka vo viedenskom divadle. Po premiére predstavenia Sisi dostane veľký obdiv od jedného muža. Ten ju po každom predstavení zahrnie kvetmi a postupne sa dostáva do jej pozornosti. Friedrich Mandl je však známy svojou prelietavou povahou. S Hedy sa nakoniec predsa len usadí. Ona berie tento vzťah ako ochranu pred zlom, ktoré sa na Rakúsko a obzvlášť židov valí z Nemecka. On je totiž vplyvný obchodník so zbraňami. Ako jeho manželka sa stala hostiteľkou vysokopostavených politikov. Pri týchto hostinách Hedy pozorne počúvala. Muži podcenili jej bystrosť. Jej manžel bol však príliš žiarlivý. Hedy sa podarilo utiecť do Hollywoodu, kde sa z nej opäť stáva uznávaná a obsadzovaná herečka. Ona však nie je iba krásna, ale aj veľmi inteligentná a začne premýšľať, ako môže pomôcť svojej rodnej krajine v boji proti fašizmu. Podarí sa jej to?

Bola som jediná žena v miestnosti, jediná pestrá farba uprostred mora tmavých oblekov. (str.88)

Kniha je rozdelená do dvoch častí. Prvá sa odohráva v Rakúsku. Opisuje vzťah Hedy s Friedrichom. Jej úprimnú zamilovanosť časom vystriedal strach a nenávisť. Druhá časť je o jej pôsobení v Hollywoode. Ako nanovo začína svoju kariéru herečky a ako ju ľudia zbožňujú. Tu sa prejaví aj jej šikovnosť a inteligencia.

DSC_0422

Musím sa priznať, že som pri čítaní knihy nevedela, že príbeh je pravdivý. Pôvodne som bola v domnení, že ide o fikciu. Môj pohľad na knihu sa v tomto prípade trochu zlepšil. Príbeh ako taký sa mi páčil. Hedy bola rozhodne pozoruhodná osobnosť. Nehovoriac o jej kráse. Ja som sa však miestami pri čítaní nudila, respektíve som sa nútila čítať. Dôvodom bolo na môj vkus príliš veľa politiky. Uznávam, že to ku tejto knihe patrí. Práve politická situácia donútila Hedy konať, tak ako konala. Aj napriek tomu si myslím, že jej tam bolo príliš. Miestami som sa dokonca strácala. Či už v menách alebo pojmoch.

DSC_0424

Potom prišla druhá časť knihy a opäť som sa začítala tak, že ma kniha vtiahla. Tu Hedy sledujeme ako herečku, jej nasadenie v práci a intrigy, akými Hollywood žije. Páčilo sa mi aj jej zanietenie, ktorým chcela pomôcť armáde v boji proti zlu, akým bol Hitler. Je obdivuhodné, čo dokázala a ako veľmi bojovala za svoju pravdu.

DSC_0423

Z knihy mám veľmi rozporuplné pocity. Na jednej strane obdivujem Hedy ako ženu, ktorá sa dokázala postaviť zlu, či v už v podobe svojho manžela alebo vojny. Mrzela ma aj nespravodlivosť a zaslepenosť mužov, ktorá marila jej snahe pomôcť. A to iba preto, že je žena. Na druhej strane som sa pri čítaní niekedy nudila. Hoci ide o skutočný príbeh, čakala som o čosi viac dynamiky a vzrušenia. Kto má rád čítanie o silných ženách z minulosti, tak Hedy taká určite bola, a jej príbeh môže zaujať.

Úryvok z knihy nájdete na odkaze:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22093153/jedina-zena-v-miestnosti/

Titul: Jediná žena v miestnosti

Originálny názov: The Only Woman in the Room

Autor: Marie Benedict

Preklad: Denisa Ghaniová

Počet strán: 272

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Jediná žena v miestnosti (Marie Benedict)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: