Detská literatúra

Malá líška (Caroline Rabei)

Som milovníčka Malého princa a vďaka tomu mám veľmi rada aj všetko, čo súvisí s líškami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo mi do oka padla detská kniha s názvom Malá líška, ktorú napísala a zilustrovala Caroline Rabei.

DSC_0473

Dievčatko menom Grétka žije na vidieku a v okolí nie sú žiadne ďalšie deti. Jej to však nevadí. Má okolo seba plyšiačikov, ktorí jej robia spoločnosť. Zajačika, macka a líšku Ryšku. Jedného dňa však líštičku nevie nájsť. Vyberie sa preto po stopách, ktoré nájde v okolí svojej deky. Privedú ju za skutočnou líškou a vtedy začne pre ňu nové dobrodružstvo. Čo okrem stratenej líšky Ryšky nájde?

DSC_0475

Príbeh s Grétkou nie je dlhý a zaujme tak aj menšieho čitateľa, alebo skôr poslucháča. Ja som knihu čítala môjmu dva a pol ročnému synovi. Možno príbeh ešte nepochopil, ale počúval a veľmi ho zaujali obrázky. Kniha je vhodná pre deti od troch rokov. Myslím, že práve deti vo veku troch až štyroch rokov si príbeh obľúbia a pochopia aj jeho význam.

DSC_0476

Posolstvom príbehu je krásne priateľstvo, ktoré má Grétka so svojimi zvieratkami. Aj to, ako ľahko si dokázala nájsť nových priateľov. Poukazuje na ochotu pomáhať priateľom v núdzi. Či už je to Grétkina pomoc malej líške alebo naopak, pomoc líšky nájsť cestu domov. Navyše tu autorka krásne ukazuje, aké je silné puto medzi dieťatkom a mamičkou. Či už v ľudskom, alebo zvieracom svete.

DSC_0477

To, čo knihu dostáva na úplne inú úroveň, sú ilustrácie. Sú nádherné. Keď už by deti nezaujal z akéhosi dôvodu text, tak obrázky určite nesklamú. Sú jemné a precítené. Tak, ako celý príbeh. Ja som sa potrápila pri niektorých vetách, ktoré sa mi zdali krkolomné. Napríklad „A malá líška mala Ryšku“. Občas sa mi plietol jazyk. Ale to mohol byť zámer a častejším čítaním to určite dotrénujem.

Veľakrát sa mi už stalo, že som sa do detskej knihy zamilovala viac, ako sa možno zamilujú deti. My dospelí v príbehu vidíme ešte čosi navyše. Nie je to však nevýhoda. Deťom sa kniha môže zapáčiť hneď, ale môže sa aj stať, že si k nej nájdu cestičku o čosi neskôr. Aspoň k hlbšiemu významu príbehu.

DSC_0474

Kniha krásne ukazuje deťom, čo je to skutočné priateľstvo, aj to, ako pomôcť niekomu inému. Dĺžkou je priam ideálna na čítanie pred spaním. Som si istá, že sa bude páčiť nielen deťom, ale aj rodičom, ktorí ju budú čítať svojim deťom. Dovolím si tvrdiť, že Malá líška sa stane srdcovou záležitosťou nejedného čitateľa. A aj v budúcnosti sa bude ku knihe vracať.

button-bux-e1541068323208

https://www.bux.sk/knihy/447777-mala-liska.html

Titul: Malá líška

Originálny názov: Little Lost Fox

Autor: Carolina Rabei

Preklad: Lucia Hlubeňová

Počet strán: 32

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar pod značkou Snonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Malá líška (Caroline Rabei)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: