Detektívky Trilery

Stratený muž (Jane Harperová)

Vydavateľstvo Tatran patrí medzi moje obľúbené. Najväčším dôvodom je fakt, že vydáva tituly, ktoré sú kvalitné a rozhodne stoja za prečítanie. Inak to nie je ani s knihou Stratený muž od Jane Harperovej. Úchvatnú obálku určite neprehliadnete a príbeh, ktorý sa skrýva vo vnútri, v ničom nezaostáva.

DSC_0577

Traja bratia sa venujú hospodáreniu v izolovanom vnútrozemí austrálskeho Queenslandu. Nesmierne horúčavy, červený prach a pustatina všade navôkol. To sú podmienky, v ktorých dennodenne pracujú a bojujú o prežite. Teraz dvaja z nich stoja nad telom svojho brata Camerona na odľahlom mieste ďaleko od domova aj od auta. Ich brat podľa všetkého zomrel od smädu a horúčavy, ktorá je v tomto období neznesiteľná. Prečo sa Cam vôbec nachádzal na tomto mieste bez vody a takmer desať kilometrov od auta? Chcel ukončiť svoj život sám alebo mu v tom niekto pomohol?

DSC_0575

Nebudem tajiť, že na začiatku príbehu som mala niekoľko strán problém so začítaním sa. Dôvod bol jednoduchý. Kniha sa žánrovo radí medzi triler. Čakala som preto hneď od začiatku niečo dynamické a napínavé. Táto kniha je však iná. Žiadny strhujúci krvák či psychologické hry. Je lepšia. Premyslenejšia. Možno by som ju nenazvala ani trilerom, ale skôr dômyselnou detektívkou.

Keď som si na začiatku čítania myslela, že kniha zrejme nebude pre mňa, mýlila som sa. Po pár stranách ma autorka natoľko stiahla do príbehu, že už nebolo cesty späť. Na začiatku ma miatlo viac postáv, ktoré sa v príbehu spomínali. Postupne som však tieto postavy spoznávala a prítomnosť každej z nich bola nevyhnutná.

DSC_0578

Každou stranou sa odkrývajú nové rodinné tajomstvá. Rodinu dobiehajú záležitosti z minulosti. Všetko však plynie pokojne. Toto postupné rozuzlovanie príbehu vám dáva dostatok času na svoju analýzu. Verte mi, mala som niekoľko kandidátov na vinníka. Počas čítania som si spájala všetky súvislosti. Každé ďalšie odhalenie ma iba zmiatlo a mohla som začať špekulovať odznova. Nakoniec prídete na záver knihy a rozuzlenie vám doslova vyrazí dych.

Musím pochváliť aj opisy krajiny a prostredia. Nachádzate sa v buši, široko ďaleko nikoho. Na ceste nemusíte stretnúť ďalšieho človeka aj niekoľko dní. Z knihy priam sálala horúčava a máte pocit, že červený prach máte aj na svojom oblečení. Dokonca som mala pocit, že počujem zavíjať dingov.

DSC_0580

Aj keď mi pár strán trvalo, kým som sa do knihy začítala, ani na sekundu neľutujem, že som po nej siahla. Nečakajte strhujúci triler, ktorý vám nedá možnosť si vydýchnuť. Pripravte sa na príbeh plný nečakaných odhalení, ktorý plynie pokojne, ale aj napriek tomu sa vám dostane do hlavy. Stanete sa súčasťou rodinnej drámy s nečakaným finále. Veľmi zaujímavá kniha, ktorá mi bude v hlave ešte nejaký čas rezonovať.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo v elektronickej podobe.

Titul: Stratený muž

Originálny názov: The Lost Man

Autor: Jane Harper

Preklad: Simona Klimková

Počet strán: 280

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Stratený muž (Jane Harperová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: