O knihe Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť som čítala veľa pozitívnych recenzií. Mňa zlákalo okrem iného aj spojenie „literárna spoločnosť“ z tohto krkolomného názvu. Mary Ann Shafferová napísala túto knihu spolu so svojou neterou Annie Barrowsovou. Oplatí sa do nej pustiť?
Píše sa rok 1946 a spisovateľka Juliet Ashtonová hľadá vhodnú tému pre svoju druhú knihu. Príde jej nečakaný list od muža menom Dawsey Adams z Guernsey. Kúpil si totiž knihu Charlesa Lamba, ktorú kedysi vlastnila práve Juliet. Našiel v nej jej adresu a tak ju požiadal o pomoc pri získaní ďalších kníh. Postupne si Juliet začne posielať s Dawseym čoraz viac listov a spoznáva nielen jeho, ale aj literárnu spoločnosť na ostrove Guernsey, ktorú on navštevuje. Juliet má pocit, že získava nových priateľov a postupne sa jej v hlave utvára aj podoba novej knihy. Rozhodne sa písať o tom, ako sa žilo počas nemeckej okupácie na ostrove Guernsey.
Celá kniha je písaná formou listov. To ma nesmierne bavilo. Aj vďaka tomu sa čítala veľmi rýchlo. Niektoré listy boli dlhšie, iné kratšie. Vždy však bolo napísané, kto komu píše. Vďaka tomu ste sa vedeli ľahko zorientovať. Aj keď mi chvíľu trvalo pospájať si postavy, ktorých bolo stále viac a viac. V deji som sa však nestratila a každá jedna postava mala čo povedať.
Šesť rokov som hovorila o vojne, žila som vojnou a túžila po tom, aby som sa mohla zamerať na niečo iné – na čokoľvek, len nech to nie je vojna. Ale to je, ako keby ste chceli byť niekým iným. Vojna sa zapísala do našich životov veľkými titulkami, nemôžeme ju jednoducho od seba odčítať. (str. 73)
Aj napriek tomu, že ide o knihu s povojnovou témou, nebola príliš negatívna či smutná. Ostrovania napísali svoje príbehy, ktoré boli smutné, ale mnohé z nich vám aj vyčaria úsmev na tvári. Sú tu spomínané aj koncentračné tábory, ale som si istá, že čítanie zvládne aj citlivejší čitateľ.
Počas čítania spoznávate rôzne postavy a osudy. Mne sa všetky mimoriadne páčili. Juliet je rozhodná, milá a vtipná. Neraz som sa pri jej listoch smiala na ironických poznámkach, ktoré som nečakala. Vôbec sa jej nečudujem, že si obľúbila všetkých členov literárnej spoločnosti. Každý člen bol iná osobnosť, s iným životným príbehom. Všetci sa však krásne dopĺňali a pomáhali si. Mala som veľkú chuť patriť medzi nich.
Kniha Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť má jednu obrovskú chybu, a to je jej dostupnosť. Mne trvalo veľmi dlho, kým som ju zohnala. Prelúskala som rôzne burzy, antikvariáty, ale nakoniec sa podarilo. Som rada, že som sa k nej dostala. Je to veľmi príjemná oddychovka. Mňa veľmi fascinuje obdobie, keď si ľudia miesto emailov posielali listy a čakali na odpoveď. Okrem povojnovej témy tu čitateľ nájde aj romantiku a silu priateľstva. Ak sa vám podarí ku knihe dostať, napríklad v knižnici, tak si ju prečítajte. Určite vám nejaký čas zostane v hlave a budete mať pocit, že ste aj vy členmi Guernseyskej literárnej a koláčovej spoločnosti.
Titul: Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť
Originálny názov: The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society
Autorky: Mary Ann Shaffer, Annie Barrows
Preklad: Ildikó Drugová
Počet strán: 264
Rok vydania: 2009
Vydavateľstvo: Tatran
Foto: Drominička
0 comments on “Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť (Mary Ann Shafferová, Annie Barrowsová)”