Romány

Kde raky spievajú (Delia Owensová)

O knihe Kde raky spievajú ste už mnohí určite počuli. Ohlasy na ňu sú veľmi pozitívne. Dokonca ju na sociálnej sieti chválila aj herečka Reese Whiterspoon. Ja som sa tiež nechala zlákať a môžem iba potvrdiť, že Delia Owensová prináša čitateľovi pozoruhodný príbeh.

DSC_0593

Kya je šesťročné dievčatko, ktoré žije so svojimi súrodencami, matkou a tyranským otcom v močiarnej oblasti Severnej Karolíny. Jedného dňa matka odíde. Kya si je načistom, že sa vráti. Lenže matka sa nevracia. Postupne začnú odchádzať aj jej starší súrodenci. Napospas otcovi ju nechá aj jej najmilší brat Jodie. Po istom čase Kya zostáva úplne sama. Bez rodiny, bez prostriedkov. Iba ona, chatrč a močiare. Ľudia v blízkom mestečku ju odsudzujú. Kya skúsila ísť do školy, kde vydržala kvôli šikane iba jeden deň. Začne tak žiť svoj vlastný život spojený s prírodou. Ľudia si na „dievča z močiara“ opäť rýchlo spomenú, keď v mestečku príde o život muž, ktorý mal byť jej milencom. Všetci začnú obviňovať práve Kyu. Dokáže sa brániť predsudkom a ukázať všetkým svojim nevinu?

Jesenné listy nepadajú, letia. Čakajú, kým príde ich čas, a nakoniec sa chytia svojej jedinej šance. Odrážajúc slnečné svetlo, víria a plachtia a trepocú sa vo vetre.

Knihu som mala pripravenú v čítačke do pôrodnice. Začala som ju čítať skôr a prečítala som ju za pár popoludní ešte doma. Zo začiatku sa mi čítalo trošku ťažšie. Musela som si zvyknúť na autorkin spôsob písania. Ten bol poetický a plný krásnych opisov. Musela som sa mysľou preniesť k močariskám. Vďaka brilantnosti, s akou toto miesto opisuje, som mala pocit, že som tam spolu s Kyou.

DSC_0597

Autorkin debutový román je chytľavý a keď sa prelúskate cez prvé strany, už vás tak ľahko nepustí. Poukazuje na to, ako sa môže dievča vyrovnať s tým, že ju každý v jej živote opustil. Matka, súrodenci, otec alebo láska. Ako sa dievča, ktoré sa musí postarať samé o seba, stáva ženou. Veľmi sa mi páčilo, ako Kya vedela preniesť situácie z prírody do bežného života. Čitateľ tak spoznáva nielen rituály v prírode, ale získava možnosť vidieť, že ľudia sa od zvierat či hmyzu príliš nelíšia.

Zápletka so smrťou Chasea a následné vyšetrovanie dodávajú príbehu tajomnosť. Pri čítaní pasáží zo súdnej siene som ani nedýchala. Pevne som verila, že Kya bude nevinná a nezlomí ju to. Mala som niekoľko teórií, ako mohol Chase zomrieť, prípadne kto ho mohol zabiť. Záver knihy ma však definitívne odrovnal.

DSC_0595

Ak ste knihu Kde raky spievajú ešte nečítali, skúste sa po nej poobzerať. Nie je to príbeh úplne pre každého. Pokiaľ však hľadáte niečo iné ako klasické klišé, popretkávané záhadou smrti a vyšetrovania, určite stojí za prečítanie práve táto kniha. Na to, že ide o prvú knihu tejto autorky, klobúk dole. Vďaka „močiarnemu dievčaťu“ budete vnímať prírodu inak ako doteraz. Zistíte, kto sú skutoční priatelia a dáte si pozor, komu môžete dôverovať. Pre mňa jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok čítala.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Kde raky spievajú

Originálny názov: Where the crawdads sing

Autor: Delia Owens

Preklad: Marianna Bachledová

Počet strán: 300

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Kde raky spievajú (Delia Owensová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: