Detektívky Trilery

Strieborná cesta (Stina Jackson)

Po severských trileroch a krimi nesiaham až tak často. Tentokrát som však vzala do rúk knihu s názvom Strieborná cesta, ktorú napísala Stina Jackson. Okrem dokonalej obálky a lákavej anotácie ma zaujalo, že kniha získala rôzne ocenenia. Zaslúžila si ich?

DSC_0608

Sú to už tri roky, čo Lelle videl svoju dcéru Linu naposledy. Vysadil ju na zastávke autobusu, ktorým mala ísť na svoju prvú brigádu. Nikdy tam nedorazila a nikto ani len netuší, kam zmizla. Lelle podozrieva každého, kto sa mu pripletie do cesty. Hoci polícia v pátraní poľavila, on sa stále nevzdáva a na vlastnú päsť prečesáva Striebornú cestu. Cestu obklopenú hustým lesom a množstvom opustených domov. Do tejto oblasti sa prisťahuje aj sedemnásťročná Meja so svojou matkou. Akým spôsobom sa prepletie osud Lelleho a Meji? Zmizne aj ona bez stopy, tak ako jeho dcéra?

Vôbec sa nečudujem, že kniha získala niekoľko literárnych ocenení. Ako to už pri severských románoch býva, aj tento príbeh je ponurý. Keď autorka opisovala prostredie, mala som pocit, že som v tmavých lesoch a okolo mňa sa rozlieha hmla. Cítila som chlad a doslova som „počula“ to ticho, ktoré nastalo pri padaní snehu.

DSC_0612

Do deja som sa začítala hneď. Striedal sa tu príbeh Lelleho s Mejou. Už na začiatku tušíte, že ich príbehy sa niekde musia pretnúť. Stále však čakáte, kedy sa to stane a akým spôsobom to dejovú líniu posunie. Unesú Meju? Alebo sa ona dozvie, kde je Lina? Podarí sa jej zachrániť ju? Otázok počas čítania som mala niekoľko. Pátranie, ktoré podstupoval Lelle, občas niečo naznačilo, ale stále to bolo málo.

Téma zmiznutia nie je v knihách taká výnimočná. Je na autorovi, aby čitateľa zaujal a nepôsobila jeho kniha ako niečo, čo ste už čítali desaťkrát predtým. Myslím, že v tejto knihe sa to autorke celkom podarilo. Veľmi tomu pomohlo nevľúdne prostredie, ale aj vedľajšie témy, ktorým sa autorka venuje. Psychicky narušená mama, ktorá svoje dieťa neustále sťahuje z miesta na miesto, či rodina, ktorá je pripravená na koniec sveta a odmieta akékoľvek informácie z médií.

DSC_0610

Kto hľadá kvalitný severský triler/detektívku, rozhodne odporúčam Striebornú cestu. Netreba čakať žiadny krvák, ale premyslený psychologický román, ktorý sa vám dostane do hlavy. Vďaka nemu sa ocitnete v tmavých borovicových lesoch, kam svetlo preniká iba veľmi ťažko. Aj napriek tomu, že pri čítaní bolo vonku horúco a slnečno, tak som na svojom tele pocítila neraz chlad, ktorý z  príbehu priam vyžaruje.

Prečítajte si úryvok z knihy:
https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22092975/strieborna-cesta/

Titul: Strieborná cesta

Originálny názov: Silvervägen

Autor: Stina Jackson

Preklad: Dominika Wittenberg Gašparová

Počet strán: 280

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Strieborná cesta (Stina Jackson)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: