Skutočné príbehy

Prežil som pochod smrti (Pavel Taussig)

Kníh o období druhej svetovej vojny je v ponuke obrovské množstvo. Niekomu by sa mohlo zdať, že už ich je až príliš veľa. Ja si myslím pravý opak. Kníh, ktoré upozorňujú na zlo, ktoré sa odohralo, nebude nikdy dosť. Každý príbeh je iný. Presne tak to bolo aj s knihou Prežil som pochod smrti od Pavla Taussiga.

DSC_0625

Táto kniha je skutočným príbehom. Autor Pavel Taussig sa rozhodol vyrozprávať svoju ťažkú minulosť v knihe, ktorú daroval svojmu synovi na jedenáste narodeniny. Možno sa vám bude zdať, že ide o zvláštny darček pre tak malého chlapca. Dôvodom však bolo, že Pavel mal jedenásť rokov, keď sa ocitol v koncentračnom tábore. O tomto období dovtedy nerozprával. Chcel však, aby jeho deti pochopili, čím si vo svojom mladom veku musel prejsť.

V úvode knihy Pavel predstavuje svojich rodičov, spomína na nich s láskou. Rozpráva o tom ako bezstarostne vyrastal. O kamarátoch, o škole. Spomína na to, ako sa cítil oklamaný, keď zistil, že má židovský pôvod, hoci bol pokrstený ako evanjelik. Najťažšie sa mu však spomína na osudný deň, keď ich naložili do vagónov a odviezli do koncentračného tábora.

DSC_0624

Pavel sa nevyhol ani rozprávaniu o tom, aké to bolo v Birkenau. Tak isto ako nezabúda na Pochod smrti. Ten našťastie prežil a dostal sa do Mauthasenu a Melku. Sledujeme jeho zotavovanie sa a aj cestu domov. Podarí sa mu stretnúť s rodičmi?

Keď po vojne vyšla najavo pravda o koncentračných táboroch, istý slušný nemecký spisovateľ sa vyjadril, že po Osvienčime už nie je možné písať básne. (str.64)

Kniha je rozdelená na dve časti. V prvej je celý jeho príbeh vyrozprávaný po rokoch. Keď už bol Pavel otcom a chcel toto obdobie priblížiť svojmu synovi. Snaží sa preto, aby jeho rozprávanie bolo pre neho zrozumiteľné. Druhá časť knihy sú priamo zápisky z jeho denníka po oslobodení, v čase jeho liečenia. Tu musím povedať, že pre čitateľa môže ísť o nudnejšiu pasáž. Väčšinou si Pavel zapisoval, čo zjedol, akú má teplotu a ako sa cíti. Nakoľko sa tieto informácie neustále opakujú, môže to čitateľa zunovať. Beriem však, že ide o zápisky jedenásťročného chlapca a sú autentické.

DSC_0626

Kniha je doplnená o množstvo fotografií či dokumentov. Mne sa toto spestrenie veľmi páčilo. Zároveň som si vedela lepšie predstaviť život pred vojnou, počas nej alebo po vojne. Nechýba ani mapa Pavlovej trasy po zatknutí a aj návratu domov.

DSC_0627

Kniha Prežil som pochod smrti patrí k tým ľahším na čítanie. Mne sa veľmi páči dôvod, prečo Pavel Taussig knihu napísal. Zaujímavé je aj grafické spracovanie.  Útlosť knihy vám dovolí príbeh prečítať za veľmi krátky čas. Kniha je vhodná tak pre mladšie ročníky, ako aj staršieho čitateľa. Je zaujímavé sledovať vojnu a povojnové obdobie očami jedenásťročného chlapca.

Knihu si môžete zakúpiť aj priamo na stránke vydavateľa:

https://www.grada.sk/prezil-som-pochod-smrti-100025/

Titul: Prežil som pochod smrti

Originálny názov: Chlapec, který přežil pochod smrti

Autor: Pavel Taussig

Preklad: Jana Kupková

Počet strán: 208

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

Foto: Drominička

0 comments on “Prežil som pochod smrti (Pavel Taussig)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: