Romány

Naše milované nevesty (Aurélie Valognes)

Knihu Naše milované nevesty od Aurélie Valognes som už mala v poličke, keď som začala čítať veľa negatívnych recenzií. Čítanie som preto odkladala. Nakoniec som si však povedala, že si musím spraviť vlastný názor. Verila som, že po napínavej detektívke bude práve kniha od francúzskej autorky to pravé orechové.

DSC_0242

Martina a Jacques sa chystajú na slávnostnú Štedrú večeru. Do ich veľkého domu prídu okrem starej mamy traja synovia so svojimi partnerkami. Najmladší z nich dokonca privedie svoju priateľku Jeanne prvýkrát. Martina vystríha svojho manžela, aby sa ku svojim nevestám správal slušne. Jeho povaha mu to nie vždy dovolí. Martina je z toho unavená. Synovia ich prestávajú pozývať na spoločné udalosti. Dôvodom je Jacques a jeho nevhodné poznámky. Martina sa preto rozhodne pre rázny krok. Buď si Jacques vstúpi do svedomia alebo… Podarí sa zmeniť starého hundroša alebo sa krehké vzťahy v rodine narušia ešte viac?

DSC_0243

Ako som už písala, na knihu som videla rôzne názory. Väčšina z nich bola negatívna. Mne sa však páčila a zhltla som ju za dva dni. Kniha je útlejšia, kapitoly sú krátke a veľmi rýchlo sa čítajú. Ani neviem ako, ale na jedenkrát som sa začítala tak, že som prečítala takmer polovicu knihy. Ten zvyšok o deň neskôr a tiež na jeden nádych.

Poznáte francúzsky film Čo sme komu urobili? (Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu …). Je to jeden z mála filmov, ktoré si rada pozriem aj opakovane. Práve táto kniha mi ho veľmi pripomínala. Tentokrát to však bolo opačne. „Problémové“ boli (budúce) nevesty. Každá bola iná a každá nejakým spôsobom vadila budúcim svokrovcom.

DSC_0247

Ja som sa pri čítaní viackrát schuti zasmiala. Predstavovala som si scény, ktoré môžu vyzerať absurdne. Keď sa však človek trochu rozhliadne okolo seba, dokáže si prestaviť, že niečo také sa kľudne môže stať.  Autorka sa venuje komplikovanosti vzťahu medzi nevestami a svokrom. Nájsť si k sebe spoločnú cestu nie je ľahké, ale ani nemožné. Okrem vzťahov autorka poukazuje na nutnosť žiť aktívny život aj v dôchodku. Mne osobne sa veľmi páčila postava starej mamy Antoinette.

DSC_0245

Pre koho je teda kniha určená? Pre každého, kto má rád francúzsky humor, nevadí mu trochu cynizmu a nechce sa zamýšľať nad ťažkými úvahami. Netreba čakať náročné čítanie. Práve naopak. Pripravte sa na príjemnú oddychovku, ktorá zabaví a miestami možno rozčúli. Aspoň mňa občas Jacques dostával do vývrtky. Som rada, že som nedala na negatívne ohlasy, ktoré knihu sprevádzajú a prečítala som si túto milú jednohubku.

Prečítajte si úryvok na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22366276/nase-milovane-nevesty/

Titul: Naše milované nevesty

Originálny názov: Nos adorables belles-filles

Autor: Aurélie Valognes

Preklad: Mária Gálová

Počet strán: 240

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Naše milované nevesty (Aurélie Valognes)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: