Detská literatúra

Viliam Všadebol: Deň v starovekom Grécku/Ríme (Jacopo Olivieri)

Stáva sa občas aj vám, že máte chuť preniesť sa na iné miesto? A čo dokonca do úplne iného storočia? Ja som vždy túžila žiť v časoch Jane Austene. Posielať si listy a chodiť na veľkolepé bály. Dnes vám predstavím dve detské knihy z jednej série. Viliam Všadebol a jeho Deň v starovekom Ríme a Grécku. Práve Viliam sa dokáže ocitnúť v minulosti a navštíviť významné miesta.

DSC_0260

Ale ako to Viliam robí, že zrazu je z neho malý Riman z roku 128 n. l. alebo grécky chlapec Averos, ktorý sa preniesol až do roku 436 pred n. l.? Stačí iba žmurknúť a už je tam. A vďaka týmto knihám si prejdete históriou spolu s ním.  Na začiatku oboch kníh je stručný prehľad dejín.

DSC_0254

V knihe o Grécku sa z Viliama stáva malý chlapec menom Averos. Ocitá sa v Aténach v čase, keď sa konajú Olympijské hry, ktorých sa zúčastní aj jeho brat Alexis. Averos osamie a zablúdi. Natrafí na mladú Sparťanku Gyrtias a snaží sa jej pomôcť nájsť cestu na preteky v behu. Cestou natrafia na rôznych ľudí a príbehy, ktoré sú späté s Gréckom. Čitateľ sa dozvie zaujímavosti o Olympijských hrách, divadle a aj o tom ako vznikla demokracia. Nechýbajú ani poznatky o bohoch a bohyniach. Dočítate sa aj o prvej škole pre lekárov a spoznáte aj čo sú vodné hodiny.

DSC_0261

V druhej knihe sa Viliam premení na Boleriusa, ktorý sa so svojím tútorom Marcusom vydáva na cestu do Ríma. Počas svojej výpravy spoznáva Borelieus rímsku architektúru. Rozhoduje sa, či sa zúčastní pretekov na voze alebo bude zaujímavejší zápas gladiátorov. Keďže má v ten deň narodeniny, vychutná si aj trochu horúcej vody v kúpeľoch. Spozná život legionárov a okúsi aj umenie veštenia. A ani v tejto knihe nechýbajú tí najznámejší bohovia.

DSC_0262

Na knihách sa mi veľmi páčilo, že ide o príbeh, popri ktorom sa deti dozvedajú aj mnoho informácií a zaujímavosti z daného obdobia a miesta. Veľkým plusom v knihe sú krásne ilustrácie, o ktoré sa postarala Clarissa Corradinová. Sú farebné, milé a miestami aj vtipné.

DSC_0258

Knihy o Viliamovi Všeadebolovi sú skutočne vydarené. Deti sa s nimi prenesú do histórie a naučia sa veľmi veľa zaujímavosti, ktoré využijú neskôr v dejepise. Alebo by sa kniha dala využiť aj ako pomôcka pre lepšie pochopenie dejín. V knihe je množstvo pojmov, ktoré sú veľmi dobre vysvetlené. Natrafila som žiaľ aj na jednu skomolenú vetu. Na kvalitu celého príbehu to však dopad nemalo. Knihy sú vhodné podľa môjho názoru pre trošku väčšie deti. Vekovo zrejme od desať rokov. V budúcnosti k týmto dvom pribudnú ešte ďalšie dve a tak si môžete vyskladať veľmi peknú sériu.

DSC_0252

Knihu o Ríme nájdete tu:

https://www.grada.sk/viliam-vsadebol-den-v-starovekom-rime-100031/

Knihu o Grécku si môžete pozrieť na tomto odkaze:

https://www.grada.sk/viliam-vsadebol-den-v-starovekom-grecku-100030/

Titul: Viliam Všadebol: Deň v starovekom Ríme a Deň v starovekom Grécku

Originálny názov: A Day in Ancient…Rome, A Day in Ancient…Greece

Autor: Jacopo Olivieri

Preklad: Viera Hocková/Mariana Ferusová

Ilustrácie: Clarissa Corradino

Počet strán: 58/58

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Bambook

Foto: Drominička

1 comment on “Viliam Všadebol: Deň v starovekom Grécku/Ríme (Jacopo Olivieri)

  1. Spätné upozornenie: Viliam Všadebol: Deň v starovekom Egypte/Deň v Aztéckej ríši (Jacopo Olivieri) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: