Romány

Víťazky (Laetitia Colombaniová)

Francúzsku autorku Laetitiu Colombaniovú už mnoho čitateliek postrehlo vďaka debutovému románu Vrkoč. Ten mám v knižnici už vyše roka, ale k čítaniu som sa ešte nedostala. Neodolala som však novinke, ktorá vyšla nedávno v edícií Odeon.  Román s názvom Víťazky ma zaujal anotáciou, ktorá láka na silný príbeh žien.

DSC_0274

Úspešná advokátka Soléne zasvätila svoj život práci. Je pre ňu všetkým a nemá problém venovať sa jej počas voľných dní. Potom však prichádza deň, keď sa nachádza s depresiou v nemocnici. Vyhorela. To je príčina jej stavu. Lekár jej odporúča skúsiť dobročinnosť. Aby našla nový zmysel. Zaujme ju pozícia „verejného spisovateľa“. Jej úlohou bude pomáhať ženám spisovať úradné žiadosti a listiny. Soléne má veľké očakávania a verí, že pomôže množstvu žien. Jej pracovné sídlo je totiž v Paláci, ktorý slúži ženám v núdzi. Tie však novej posile nedôverujú a Soléne zostáva sklamaná. Postupne však ženy prichádzajú a Soléne tak spoznáva ťažké osudy  a rozhodne sa pomáhať ako len vie. Tak ako pred ňou pomáhala Blanche Peyronová, ktorej snom bolo získať strechu nad hlavou pre ženy v núdzi.

Soléne rozmýšľala o Binte, Sumeyi, Cvetane, o žene s ihlicami, o Srbke s kufrom na kolieskach. O Salme. Nevie, čo by sa dalo spraviť so všetkými tými pokazenými životmi, zúfalými cestami a trápeniami, s ktorými sa jej zverili. Ako sa teraz od toho všetkého oslobodiť? Ako na to zabudnúť? Ako žiť ďalej, akoby to nebolo? (str. 113)

Kniha je útla a vedela som, že ju môžem prečítať aj za jeden deň. Akosi som však mala vnútorný pocit, že sa na ňu musím poriadne sústrediť. Nechcela som, aby mi z nej čokoľvek uniklo. Príbeh som si dávkovala a mohla som si čítanie užiť o čosi dlhšie. Som rada, že som to tak robila. Myšlienky z knihy som si mohla nechať uležať v hlave. Mohla som popremýšľať nad ťažkými osudmi, ktoré sa postupne v knihe odvíjali.

DSC_0264

Autorka touto knihou poukazuje na zraniteľnosť žien, ale aj na ich neskutočnú silu. Vďaka Soléne spoznáte ťažké osudy, ktoré ľahko nájdeme aj vo svojom okolí. Nazriete do sveta iných kultúr. Zistíte aj to, ako ľahko sa môže žena ocitnúť v podobnom zariadení ako je Palác. A nie je to vždy iba o ženách zo sociálnej slabšej vrstvy.

DSC_0266

Román Víťazky vo mne zanechal veľmi silné emócie. Kniha, ktorá je útla bude vo mne rezonovať ešte dlhší čas. Príbeh, ktorý v sebe ukrýva, zmení váš pohľad na mnoho vecí.  Či už na ľudí bez domova alebo na to, ako sa zaobchádza so ženami. Či už sú tie ženy z vášho okolia, alebo ušli z ďalekej krajiny. Každá má svoj príbeh. Niektoré ho chcú rozpovedať, iné sa boja odvrhnutia alebo sa hanbia. V tejto knihe je zmes všetkého. Mne miestami aj zvlhli oči od sĺz a som si sitá, že táto kniha nenechá žiadnu ženu chladnou. Odporúčam prečítať každej, ktorá má rada silné príbehy, ktoré nemusia vždy končiť šťastne.  Ja som si istá, že ku knihe sa ešte v budúcnosti vrátim a zrejme sa čoskoro vrhnem aj na autorkin debut Vrkoč.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

ukážku si pozriete na odkaze, kde okrem iného nájde aj video o knihe:

bux

https://www.bux.sk/knihy/444831-vitazky.html

Titul: Víťazky

Originálny názov: Les Victorieuses

Autorka: Laetitia Colombani

Preklad: Alexander Havloník

Počet strán: 224

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar v edícií Odeon

Foto: Drominička

 

1 comment on “Víťazky (Laetitia Colombaniová)

  1. Spätné upozornenie: Víťazky (Laetitia Colombaniová) — Drominicka Číta | Mon site officiel / My official website

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: