Romány

Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi (Virginie Grimaldiová)

Po dvoch trileroch som mala chuť prečítať si niečo pokojnejšie a možno aj romantické. Siahla som po knihe od francúzskej autorky Virginie Grimaldi s názvom Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi. V poslednom čase mi francúzske autorky celkom zapasovali, bolo to tak aj pri tejto knihe?

DSC_0324

Pauline prežíva ťažké obdobie. Jej muž Ben sa s ňou chce rozísť, pretože ich vzťah nefunguje. Ona si to však nechce pripustiť. Stále dúfa, že Ben sa rozhodne vrátiť a všetko bude ako predtým. Nezahodí predsa toľko rokov spoločného života. Aby mu k tomu pomohla, rozhodne sa mu posielať listy, kde mu pripomína krásne chvíle, ktoré spolu prežili. Dokáže Pauline Bena prilákať späť alebo je za ich rozchodom omnoho viac?

Do knihy sa začítate veľmi rýchlo. Kratučké kapitoly vás nútia otáčať strany rýchlejšie, ako by ste chceli. Autorka píše sviežo, nenútene a bez zbytočných omáčok.

DSC_0328

Tak veľmi sme chceli chrániť jeden druhého, až sme sa odcudzili. (str.316)

Od tejto knihy som očakávala jednoduchý francúzsky román plný humoru, vzťahov a v neposlednom rade lásky. Toto všetko knihe nechýbalo a ja som za to bola vďačná. Potom však prišiel moment, keď aj Ben začal písať listy Pauline. Vtedy čitateľ nazrie do najtemnejšieho kúta Pauline a Bena. Oživia sa spomienky na tragédiu, ktorú si ja neviem ani predstaviť. Ja som plakala tak, že som nevedela prestať. Do konca knihy sa mi pravidelne zahmlievali oči a aj po dočítaní vo mne ostal kopec smútku a emócií.

DSC_0325

Táto kniha rozhodne nie je presladená romantika, ale román, ktorý je bohužiaľ viac ako reálny. Autorka rieši ťažké rodinné vzťahy, kde viazne komunikácia. Poukazuje na nesmiernu obetavosť rodičov, ktorá možno niekedy hraničí až s posadnutosťou. A nezabúda ani na to, aké je ťažké prekonať spoločné utrpenie vo vzťahu, pokiaľ každý z partnerov prežíva svoj smútok inak.

„Človek si uvedomí hodnotu šťastia až na vrchole smútku.“ (str.337)

Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi patrí medzi knihy, ku ktorým sa zrejme ešte vrátim. Hoci kniha zo začiatku vyzerala ako jednoduchá romanca, zanechala vo mne veľmi silné emócie, ktoré z hlavy nedostanem len tak ľahko. Ženy (matky) si pri tejto knihe uvedomia, že majú šťastie v podobe krásnych detí alebo pokiaľ zažili niečo podobné ako Pauline, tak si povedia, že v tom nie sú sami. Pre mňa to bola jedna z najsilnejších kníh, ktoré som tento rok čítala a som veľmi rada, že sa mi dostala do rúk. Pôvodne som ju takmer prešla bez povšimnutia.

Prečítajte si úryvok na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22366253/parfum-stastia-najkrajsie-vonia-v-dazdi/

Titul: Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi

Originálny názov: Le parfum du bonheur est plus fort sous la pluie

Autor: Virginia Grimaldi

Preklad: Jarmila Pospěchová

Počet strán: 360

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Parfum šťastia najkrajšie vonia v daždi (Virginie Grimaldiová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: