Romány

Darca hviezd (Jojo Moyesová)

Jojo Moyes patrí medzi najobľúbenejšie spisovateľky súčasnosti. Veľkej obľube sa teší aj na Slovensku, kde jej vyšlo už niekoľko titulov. Ja som doteraz žiaden nečítala. Potešila som sa preto možnosti prečítať si ešte pred oficiálnym vydaním knihu Darca hviezd.

DSC_0330

Alica je Angličanka, ktorá sa vydá za zabezpečeného amerického muža menom Bennett. Po odchode z Anglicka si predstavuje vzrušujúci život po boku úspešného muža. Postupne však prichádza sklamanie. Alica sa ocitá v malom mestečku Baileyville, kde veľa vzrušenia nezažíva. Keď začne v mestečku fungovať pojazdná konská knižnica a hľadajú dobrovoľníkov, hneď sa prihlási. Jej život začne mať konečne zmysel. Alicin svokor však nadšený nie je a tak začína najskôr tichá vojna v ich domácnosti. Tá sa neskôr prenesie aj do mestečka. Podarí sa im uchrániť fungovanie a povesť knižnice?

DSC_0332

Musím sa priznať, že mi trvalo pár desiatok strán, kým som sa do knihy začítala. Môj klasický problém je, že keď si vyberám knihu, prečítam si anotáciu. Potom ju mám nejaký čas na poličke. Kým príde na ňu rad, zabudnem, o čom mala byť. Čítanie je pre mňa potom občas veľkým prekvapením. Pri tejto knihe som si nevšimla, že sa odohráva v roku 1937. Stále som čakala, že príde prelom do súčasnosti. To je však moja chyba. Keď už som sa na ňu naladila a uvedomila som si, že celý dej sa odohráva v minulosti, začala som si príbeh čoraz viac užívať.

DSC_0334

Autorkin štýl mi celkom sadol. Príbeh mal veľmi dobrý námet. Každého knihomoľa určite poteší téma knižnice. Dokonca v knihe nájdete aj niekoľko odkazov na diela, ktoré si možno časom budete chcieť prečítať. Tušila som, že pri tejto autorke bude v príbehu dominovať láska. V tom som sa nemýlila. Nebol však iba o tom. Viac ako láska prevažuje sila priateľstva a odhodlanie spraviť niečo veľké pre svoje okolie. Pojazdná konská knižnica takou určite bola. Dievčatá na koňoch odnášali dennodenne knihy aj do tých najodľahlejších kútov Baileyvillu.

DSC_0335

Ani to však nebolo všetko, čo kniha prináša. Vo veľkej miere z nej cítiť snahu o zmenu pozície ženy v spoločnosti. Očakávalo sa, že vydatá žena bude doma, starať sa o domácnosť a deti. Niektorí obyvatelia preto pojazdnú knižnicu odsudzovali. Ženy sa však nedali len tak zlomiť a aj naďalej prinášali ľuďom ďaleko od škôl a mesta vzdelanie. Autorka upriamila pozornosť aj na rozdielnosť vo farbe pleti. Všetko dokopy to vytvorilo veľmi hodnotný román, ktorý sa síce odohráva v minulosti, ale aj v dnešnej dobe nám charaktery postáv majú čo odkázať.

DSC_0331

Po ťažšom začiatku som ani len netušila, kedy ma kniha vtiahla do svojich pazúrov. Vyslobodila som sa z nich až po dočítaní poslednej strany. Príbeh, v ktorom najdôležitejšiu úlohu hrá priateľstvo, vás dostane. Silné puto medzi knihovníčkami pomôže prekonať aj tie najťažšie prekážky. Násilie na ženách, nekalé obchodné praktiky, chamtivosť a dokonca aj klebety. Ich láska ku knihám zachráni nejednu rodinu. Darca hviezd bol skvelý román, ktorý zaujme mladšie aj staršie čitateľky. Jojo Moyes sa týmto radí k autorkám, ktoré si rada prečítam aj v budúcnosti.

Za možnosť prečítať si knihu pred vydaním ďakujem Bux.sk. Prečítajte si ukážku:

https://www.bux.sk/knihy/549519-darca-hviezd.html

bux

Titul: Darca hviezd

Originálny názov: The Giver of Stars

Autor: Jojo Moyes

Preklad: Zdenka Buntová

Počet strán: 352

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Darca hviezd (Jojo Moyesová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: