Detská literatúra

Saurík už nie je jedináčik (Myroslav Lajuk)

Vo vydavateľstve Albatros nedávno vyšla krásna detská kniha Saurík už nie je jedináčik, ktorú napísal Myroslav Lajuk a ilustrovala Kateryna Sad. Už podľa názvu je jasné, o čom kniha bude. Je len veľká škoda, že nevyšla skôr ako nám k Matejkovi pribudla Adelka.

Stegosaurus Saurík bol doteraz jedináčikom. To sa však malo zmeniť a do rodiny mal pribudnúť malý braček. Ešte ani nebol na svete a už ho všetci obskakovali. Saurík si to najskôr veľmi nevšímal, ale jeho kamaráti mu začali vravieť, že teraz už na neho nebudú mať rodičia čas. Že sa o malého brata bude musieť starať a s nimi sa už bude hrať iba občas. Keď sa malý brat vyliahol z vajíčka, tak sa naozaj všetci zaujímali iba o neho. Nikto si ani nevšimol, že Saurík odišiel. Všimne si niekto, že zmizol? Alebo sa mu podarí utiecť veľmi ďaleko?

Príbeh o Sauríkovi je naozaj veľmi milý, poučný a ideálny pre deti, z ktorých sa majú stať starší súrodenci. Pre detičky je príchod nového člena rodiny obrovská zmena. Mnohé sa s ňou vyrovnávajú iba ťažko. Všetko pozornosť je upriamená na bábätko a na nich je zvyčajne o čosi menej času.

V príbehu sú zobrazené oba pohľady. Aj ten, keď si Saurík myslí, že už na neho nebude mať nikto čas. Vravia mu to kamaráti a on sa zľakne. Páči sa mi však aj pohľad z druhej strany. Otec Sauríkovi vysvetlí, že bude pre brata vzorom a že sa nemusí o neho starať, hoci môže pomáhať. Nakoniec v príbehu vidíme krásnu súrodeneckú lásku. Saurík sa o malého Dinka veľmi bojí a má pred ním rešpekt.

Celý príbeh je napísaný s ľahkosťou a mimoriadne vtipne. Veľmi oceňujem preklad. Výrazy sú prispôsobené dinosauriemu životu. Neraz som vyprskla do smiechu. Deti pobaví napríklad povolanie „gastrodinologička“ či „škrupinové oddelenie“ v nemocnici. Nemôžem zabudnúť ani na rozkošné ilustrácie. Jemné a vtipné obrázky sa deťom určite zapáčia. Vďaka nim je príbeh živší a pre deti ľahšie pochopiteľný.

Textu je v knihe pomerne dosť. Pri menších deťoch bude čítanie vhodnejšie rozdeliť na viac častí. Tie väčšie možno zvládnu aj celú knihu na jedno prečítanie. Kniha je vhodná pre deti od troch rokov. Ja som skôr za vek od štyroch. Práve preto, aby sa deti na väčší rozsah textu vedeli lepšie sústrediť.

Ak sa nachádzate v situácií, kedy do vašej domácnosti pribudne ďalší malý človiečik, určite sa pozrite aj na túto knihu. Deťom vtipným a láskavým spôsobom ukáže, ako to medzi súrodencami býva. Že istá dávka žiarlivosti a obavy zo súrodenca sú úplne normálne. Takisto ako aj silné puto, ktoré medzi deťmi časom vznikne.

Nazrite do knihy na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22262498/saurik-uz-nie-je-jedinacik/

Titul: Saurík už nie je jedináčik

Autor: Myroslav Lajuk

Preklad: Natália Rondziková

Ilustrácie: Kateryna Sad

Počet strán: 40

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Saurík už nie je jedináčik (Myroslav Lajuk)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: