Romány

Biela ruža, Čierny les (Eoin Dempsey)

Biela ruža, Čierny les je veľmi poetický, ale zároveň výstižný názov knihy od Eoina Dempseyho. Pred časom ma vo veľkom „bombardovala“ z českých knižných účtov. Mňa však zaujala okrem iného aj tým, že ide o tému druhej svetovej vojny. Oplatí sa po nej siahnuť?

Je rok 1943, Hitler ovláda Nemecko a zúri vojna. Franka Gerberová už kvôli vojne prišla o všetko. O česť, prácu aj svoju rodinu. Je na pokraji zúfalstva, ktoré chce ukončiť nezvratným spôsobom. Neďaleko svojej chaty nájde ležiaceho muža v uniforme Luftwaffe. Kvôli vojne prišla o všetko a tak by najradšej nechala muža zomrieť. Jej povolanie zdravotnej sestry ju však ovládne a rozhodne sa vojakovi pomôcť. Odvlečie ho do svojej chaty a začne sa o neho starať. On však nie je ten, za koho sa vydával. Podarí sa Franke zachrániť nielen tohto muža, ale aj seba?

Celá spoločnosť žila v otvorenom väzení, ktorým sa nacistické Nemecko stalo pod vedením ľudí páchajúcich odporné zločiny voči vlastnému národu. (str.146)

Aj keď je kníh s témou druhej svetovej vojny stále viac a viac, neprestávajú ma baviť a fascinovať. Každá je v niečom iná, z každej sa dá poučiť a každá poukazuje na hrôzy vojny inak. Najradšej čítam skutočné príbehy, ale neprekáža mi ani beletria, ktoré je skutočnosťou inšpirovaná. Tak ako to bolo pri knihe Biela ruža, Čierny les.

Inakosť tejto knihy spočíva v tom, že upozorňuje na to, že aj nemeckí občania boli obeťami vojny. Nie každý súhlasil s režimom, ktorý Hitler nastolil. Akékoľvek prerieknutie proti nemu však mohlo byť smrteľné. Medzi ľuďmi panovala nedôvera. Aj ten najlepší sused či priateľka z detstva vás mohli udať. Stačilo zrnko pochybností. Čokoľvek nezvyčajné či podozrivé a hlásenie bolo podané u gestapa. S týmto sa musela vysporiadať aj Franka. Bolo ťažké uveriť, že by sa proti nej postavili aj tí najbližší. Franka v mladosti pôsobila v hnutí Biela ruža, ktoré bolo proti Hitlerovej nadvláde. Aj preto sa mi páči, ako symbolicky je kniha nazvaná.

Kniha sa mi čítala aj napriek rozsiahlejším opisom a menším počtom dialógov ľahko. Zopár momentov mi v nej nedávalo veľmi zmysel. Napríklad, keď si Franka umyla vlasy a hneď nato šla do treskúcej zimy. Možno to bude tým, že príbeh písal muž. Trochu ma zamrzel aj koniec knihy. Posledná kapitola bola napísaná akoby z rýchlika. Vzhľadom k tomu, čo všetko bolo opisované v predošlých kapitolách, táto sa mi zdala uponáhľaná. Nevadilo by mi prečítať o pár strán viac. Takto sa len akoby mimochodom v závere dozvedáme podstatné zmeny v živote hlavných postáv.

Biela ruža, Čierny les je zaujímavou knihou pre čitateľov, ktorí obľubujú tému druhej svetovej vojny. Prežívame vojnu z iného uhľa. Tentokrát to nie sú koncentračné tábory. Sledujeme osud Nemky, ktorá je zjavom dokonalá árijka, ale nesúhlasí s nacistickým režimom. Spoločnosť sa na ňu pozerá cez prsty a nemôže nikomu dôverovať. Práve dôvera v knihe dominuje najviac. Kniha nebola zlá, ale zniesla by prepracovanejší záver. Zaradila by som ju k lepšiemu priemeru v kategórii fikcie z obdobia 2.svetovej vojny.

Úryvok z knihy si môžete prečítať aj vypočuť na stránke:

https://www.bux.sk/knihy/453017-biela-ruza-cierny-les.html

Titul: Biela ruža, Čierny les

Originálny názov: White Rose, Black Forest

Autor: Eion Dempsey

Preklad: Beata Horná

Počet strán: 280

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Biela ruža, Čierny les (Eoin Dempsey)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: