Romány

Panstvo Farleigh (Rhys Bowen)

Svetový bestseller Panstvo Farleigh od autorky Rhys Bowen som dostala nečakane od vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Knižné prekvapenia nikdy nie sú zlé. Hoci obálka aj anotácia ma zaujali, chvíľu mi trvalo kým som sa do knihy pustila. A teraz si nadávam, že som sa do nej nepustila už skôr.

Je rok 1941 a na usadlosť lorda Westerhama dopadne podozrivý parašutista.  Jeho smolou bolo, že sa mu neotvoril padák. Telo nájde jedna z lordových dcér. Teraz začína pátranie, kto je záhadný muž. Väčšina ľudí si myslí, že ide o nemeckého špióna. Prečo však skončil na pozemku panstva Farleigh? Do vyšetrovania sa zapojí rodinný priateľ Ben, ktorý pracuje ako tajný agent MI5. Podarí sa mu zistiť, či naozaj išlo o špióna alebo iba o nešťastnú náhodu?

Bola som trochu v pomykove, či mám začať čítať túto knihe po inej s témou druhej svetovej vojny. Snažím sa totiž striedať žánre aj obdobia. Hoci sa príbeh odohráva v čase druhej svetovej vojny, je to opäť niečo iné.

Kniha ma vtiahla od začiatku. Autorkine opisy neboli príliš prehnané a bez problémov priviedli čitateľa do honosného sídla lorda Westerhama. Charaktery postáv sa mi už od začiatku zdali trochu predvídateľné. Aspoň ja som hneď zo začiatku knihy správne súdila, kto bude ten dobrý a kto bude robiť problémy. Jedna z postáv ma však v závere svojim konaním dostala.

Príbeh bol veľmi dobre spracovaný. Pomaličky sa odkrývali tajomstvá. Neustále som bola v napätí, kto odhalí svoj kúsok tajomstva a ako budú jednotlivé kúsky do seba zapadať. Veľké množstvo postáv môže niekto považovať za nevýhodu. Oceňujem však zoznam postáv, ktorý autorka uviedla hneď v úvode. Mne zopárkrát zachránil pointu.  

Dlho som premýšľala, k akému žánru knihu priradiť. Špionážny román s detektívnymi prvkami a k tomu trochu romantiky. Pri tejto knihe si určite prídete na svoje, ak obľubujete čo i len časť z toho. Kniha sa čítala takmer sama a v skutku som nečakala, že takmer štyristo strán prečítam tak rýchlo. Skvelá zápletka a aj postupné odhaľovanie faktov vám zavarí mozgové závity. Mne kniha (neviem prečo) pripomínala slovenský seriál 1890. Možno preto, že každý mal svoje tajomstvo, ktoré nemohol alebo nechcel prezradiť. Podľa mňa určite skvelá kniha. Od autorky vychádza v Slovenskom spisovateľovi ďalšia kniha s názvom Toskánske dieťa. Som si istá, že sa k nej časom dostanem tiež.

Knihu môžete zakúpiť napríklad na stránke Martinusu.

Titul: Panstvo Farleigh

Originálny názov: In Farleigh Field

Autor: Rhys Bowen

Preklad: Denisa Ghaniová

Počet strán: 390

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

2 comments on “Panstvo Farleigh (Rhys Bowen)

  1. Spätné upozornenie: Záhrada víťazov (Rhys Bowen) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Toskánske dieťa (Rhys Bowen) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: