Romány

Neviestky Osvienčimu (Dominik W. Rettinger)

Vydavateľstvo Lindeni prináša na knižný trh ďalšiu knihu s tematikou druhej svetovej vojny. Neviestky Osvienčimu napísal poľský autor Dominik W. Rettinger. Obálka a aj anotácia tejto knihy je vcelku zaujímavá. Čo však obsah?

Mladá a krásna Poľka Eliza sa ani po násilnej minulosti v živote nestratila. Prišlo však niekoľko zlých rozhodnutí a ocitla sa v koncentračnom tábore Osvienčim. Hneď od začiatku sa ujme mladej a jemnej spoluväzenkyne menom Magdalena. Navzájom si pomáhajú a snažia sa prežiť peklo, v ktorom sa ocitli. Veliteľ Wolfgang Steinhoff im ponúkne prácu v Komande Puff. Nevestinec pre vyvolených väzňov a príslušníkov SS. Ich úlohou je obslúžiť desať klientov denne, za čo majú výdatnejšiu stravu, oblečenie a možnosť po pol roku opustiť tábor. Ostatné väzenkyne na tieto ženy pozerajú s opovrhnutím. Oplatí sa Elize a Magdalene vymeniť posledné zbytky dôstojnosti za možnú slobodu?

Mnohí viete, že mojimi rukami už prešlo dosť kníh s príbehom z obdobia druhej svetovej vojny. Táto tematika ma zaujíma, hoci nikdy nejde o ľahké čítanie. Komando Puff bolo pre mňa niečím novým, preto som sa na knihu tešila.

Musím však napísať, že som sklamaná. Autor si vybral skutočne zaujímavú tému, ktorá nie je v každej knihe, ale spracovanie mu podľa môjho názoru nevyšlo. Počas čítania som mala zmiešané pocity. V jednom momente bola kniha zaujímavá a bavila ma, potom prišiel úsek, kde bola vyslovene nudná. Keď už bolo „vaty“ príliš, prišiel opačný extrém a niektoré pasáže boli príliš prekombinované.

Z celej knihy ma reálne bavilo možno 30%. Začiatok bol na môj vkus veľmi zvláštny. Eliza bola podvodníčka, ktorá spolu so svojim priateľom vydierala bohatých mužov. Tu prvýkrát stretla Wolfganga. Príbeh bol však v tejto časti podľa mňa príliš prekombinovaný. Niekde za polovicou sa rozbehol a začal ma baviť. To už bola Eliza v nevestinci. Intrigy a pravidlá. Klienti. To je to, čo som od príbehu očakávala. Moje očakávania však neboli dostatočne naplnené. Aby ste si nemysleli, nie som nijaká sadistka alebo niečo podobné. Ale keď si vyberiem knihu, v ktorej očakávam príbeh o nejakej udalosti, mieste či okolnostiach, tak dúfam, že v nej budú prevládať.

Hlavná postava Eliza mi bola nesympatická. Spôsob, akým využívala ľudí a jej sebavedomie mi vyslovene prekážalo. V situácii, v akej sa ocitla, by človek čakal aspoň trošku pokory. Možno aj preto na mňa príbeh nezapôsobil pozitívne. Knihu nezachránil ani záver, ktorý bol podľa mňa veľmi zvláštny.

Neviestky Osvienčimu nie sú určené pre čitateľov, ktorí už majú načítané iné (lepšie) knihy o období druhej svetovej vojny. Autor síce našiel skvelú tému na román, ale jeho spracovanie ma nezaujalo. Počas čítania som mala zmiešané pocity, ktoré sa pri závere prikláňajú skôr k negatívnemu hodnoteniu. Miestami je kniha nudná, miestami je príliš komplikovaná. Pri niekoľkých scénach mi síce až zastavilo srdce od strachu a smútku. Takých momentov však nebolo veľa a je to veľká škoda. Podľa mňa je kniha slabší priemer, čo ma veľmi mrzí, lebo som sa na ňu celkom tešila.

Ak sa neviete rozhodnúť, tak skúste si prečítať pár strán z knihy:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22093069/neviestky-osviencimu/

Titul: Neviestky Osvienčimu

Originálny názov: Sekret Elizy. Auschwitz. Platna milosc

Autor: Dominik W. Rettinger

Preklad: Kristína Poloncová

Počet strán: 320

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Neviestky Osvienčimu (Dominik W. Rettinger)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: