Romány

Toskánske dieťa (Rhys Bowen)

Keď som nedávno čítala knihu od Rhys Bowen s názvom Panstvo Farlaigh, veľmi pozitívne ma prekvapila. Potešila som sa, keď vydavateľstvo Slovenský spisovateľ priniesol na knižný trh aj ďalšiu knihu tejto britskej autorky. Nehovoriac o tom, že Toskánske dieťa ma prekrásnu obálku.

Hugo Langley slúži ako pilot počas druhej svetovej vojny. Počas bojovej akcie jeho lietadlo zasiahnu a on musí vyskočiť. Netuší, kde so svojim padákom pristál, ale vie, že si musí dávať pozor, komu bude dôverovať. Pomocnú ruku mu podá mladá Talianka Sofia. Hugo sa so Sofiou zblíži, ale ona jedného dňa zmizne. O tridsať rokov neskôr Hugova dcéra Joanna rieši pozostalosť po svojom otcovi. Pri upratovaní nájde list, ktorý Hugo adresoval po vojne Sofii. Rozhodne sa vydať na cestu do Toskánska a prebádať minulosť svojho otca. Podarí sa jej zistiť, čo bolo medzi Sofiou a jej otcom? A kto ich pred tridsiatimi rokmi udal nemeckým vojakom?

Všetci vedia, že milujem v knihách striedanie dvoch príbehov. Či už z pohľadu dvoch rôznych osôb, alebo rozdielu v čase. V tejto knihe som dostala oboje. Príbeh z pohľadu Joanny mi bol o čosi bližší ako ten Hugov, ale bezpochyby ma bavili obe dejové linky. Hoci išlo o námet, ktorý siahal do druhej svetovej vojny, čitateľ sa nemusí báť masakrov. Vojnu je síce cítiť na každej strane, ale ešte viac čitateľa zaujme odhodlanie prežiť a zachrániť nielen seba, ale aj svojich blízkych.

Vďaka čítaniu sa prenesiete do malebného Toskánska. Pre mňa je to vysnívaná destinácia.  Keď som čítala, vedela som si živo predstaviť olivovníky, vinice či pôvabné domčeky. Autorka sa s opisom týchto miest vyhrala dokonale. Neraz som mala pocit, že aj mňa pohladilo slnko, ktoré dopadalo na mladú Joannu. Pri tejto knihe sa pripravte aj na pošteklenie chuťových pohárikov. Musím sa priznať, že neraz som pri čítaní prehltla naprázdno a sliny sa mi zbiehali takmer stále. Jedlo a víno si takto vedia užiť iba Taliani. Postavy v knihe som si obľúbila a hoci sa mi zdal Hugo na začiatku príliš chladný a zatrpknutý, čítaním som zistila, čo bolo jeho trápením. Napokon aj on si získal môj obdiv a pochopenie.

Toskánske dieťa je skvelou výpravou do nádhernej časti Talianska. Okrem krásneho prostredia si čitateľ užije aj príjemný príbeh, ktorý má všetky predpoklady na oddychové čítanie. Okrem romantiky tu nechýba aj dostatok drámy a napätia. Všetko to však spolu ladí a priznám sa, že rozuzlenie prekvapilo aj mňa. Knihu by som odporúčala ženám rôznych vekových kategórií. Ženám, ktoré majú radi Toskánsko, či milujú taliansku kuchyňu. To pravé si v príbehu nájdu aj tridsiatničky, ale aj ženy po šesťdesiatke. Je to jedna z tých kníh, ktoré neurazia ani ako darček.

Za knihu ďakujem skvelému vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Môžete si ju kúpiť v pevnej väzbe.

Titul: Toskánske dieťa

Originálny názov: The Tuscan Child

Autor: Rhys Bowen

Preklad: Denisa Ghaniová

Počet strán: 386

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

1 comment on “Toskánske dieťa (Rhys Bowen)

  1. Spätné upozornenie: Záhrada víťazov (Rhys Bowen) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: