Romány

Záhrada víťazov (Rhys Bowen)

Rhys Bowen je autorka, ktorá má zaujala knihou Panstvo Farleigh a neskôr titulom Toskánske dieťa. Nedávno sa na poličky kníhkupectiev dostala ďalšia kniha. Tentokrát nesie názov Záhrada víťazov. Napriek tomu, že som ju kvôli nedostatku času skoro obišla, som rada, že sa tak nakoniec nestalo.  

Je rok 1918 a zúri vojna. Mladá Emily Bryceová je pred ňou ukrytá v bezpečí panstva, kde žije so svojimi rodičmi. Ona by však chcela byť užitočná. Neďaleko ich domu je sanatórium pre vojakov, ktorí sa liečia zo zranení. Pravidelne tam chodí so svojou matkou, aby im priniesli koláče a potešili ich rozhovorom. Tu Emily spoznáva sympatického Austrálčana Robbieho. Aj on je jedným z dôvodov, prečo sa Emily prihlási do ženských pomocných poľnohospodárskych zborov. Z mladej ženy z vyšších vrstiev sa stáva farmárka a jej rodičia to nedokážu akceptovať. Osud ju dovedie až na panstvo v Devonshire, kde nájde v malej chalúpke denníky po predošlej obyvateľke. Práve tie jej zmenia život.

Rhys Bowen má svoje príbehy zasadené do vojnového obdobia. Nevyhla sa tomu ani v Záhrade víťazov. Hoci vojna má v knihe dôležitú úlohu, je len pozadím príbehu. Autorka sa viac sústredí na hlavnú hrdinku Emily. Jej prerod z mladého dievčaťa, ktoré je závislé od svojich rodičov, na sebestačnú ženu je fascinujúci. Bola ochotná vymeniť pohodlie a bezpečie svojho domova za bezútešné miesto a prácu na poli. Postupne sa z trochu pochabej Emily stáva žena, ktorú má v úcte celá dedina.

V príbehu sa odohralo viacero tragických udalostí, ktoré mi vohnali slzy do očí. Hlavná hrdinka si svojím životom nesie ťažké bremeno.  Každá utŕžená rana ju však svojím spôsobom posilnila. Sympatické mi boli aj ostatné postavy. Každá totiž ukrývala svoje malé tajomstvo. Spolu tak tvorili príjemnú harmóniu. Pokojne by som prijala aj pár strán navyše, aby sa príbeh hlavnej hrdinky mohol ešte viac rozvinúť. Autorka však čitateľovi necháva možnosť použiť vlastnú fantáziu. Každý si tak môže Emilyn príbeh dotvoriť sám.

Každá vojna je krutá a nezmyselná. Prináša zbytočné straty na životoch, nedostatok jedla, každodenný strach. Vojna ovplyvňuje aj ženy, ktoré síce nebojujú v zákopoch, ale aby prežili, musia sa chopiť aj tých prác, ktoré mali na starosti muži. Dokážeme si my, čitatelia zo súčasnosti, vziať z týchto príbehov ponaučenie?

Záhrada víťazov je pre mňa zatiaľ najlepšou autorkinou knihou. Bavila ma od prvej po poslednú stranu. Pokojne by som privítala ešte pár strán navyše. Vojna, ťažký život, strata blízkych. To všetko sa dá zvládnuť za pomoci priateľov. Hlavná hrdinka v tomto príbehu má čo ukázať a som si istá, že si ju obľúbite. Odporúčam čitateľom, ktorí majú radi historické príbehy a silné ženské hrdinky.

Knihu nájdete v pevnej väzbe alebo formou e-knihy.

Titul: Záhrada víťazov

Originálny názov: The Victory Garden

Autor: Rhys Bowen

Preklad: Denisa Ghaniová

Počet strán: 384

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Záhrada víťazov (Rhys Bowen)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: