Romány

Včelár z Aleppa (Christy Lefteri)

Pri vydavateľstve Tatran som si zvykla, že nám prinášajú knihy so silnými ľudskými osudmi. Či už sú skutočné alebo vymyslené. Tak ako aj Včelár z Aleppa od Christy Lefteri. Táto kniha vás uchváti svojou dokonalou obálkou a v neposlednom rade aj anotáciou.

Sýrske mesto Aleppo bývalo zaliate slnkom a ulice boli plné života. Takýto život si užívali aj Afra s Nurim. On bol včelár a ona umelkyňa. Sýria sa však začne zmietať v nepokojoch a z pokojného mesta sa stávajú ruiny. Kto môže, utečie. Tak ako Nuriho priateľ Mustafa. V poslednej chvíli v obave o holý život sa na strastiplnú cestu vydáva aj Nuri so svojou ženou. Ich cieľom je Anglicko. Nerozhodli sa však príliš neskoro? Podarí sa im dostať z Aleppa do vytúženej krajiny, alebo uviaznu v utečeneckom tábore?

Vedela som, že táto kniha nebude ľahké čítanie. Netušila som však, že ma vtiahne tak rýchlo. Téma utečencov je v médiách stále prepieraná. My však vidíme iba politický boj, populistické reči a zastrašovanie ľudí, že utečenci nás zničia. Ja osobne som z migrantov nikdy strach nemala. Po prečítaní Včelára z Aleppa sa môj názor iba potvrdil.

Autorka túto knihu napísala po pôsobení v utečeneckých táboroch a z knihy to cítiť. Ako čitateľka som jej verila takmer všetko, hoci ide len o beletriu. Som si však istá, že v príbehu je aj kúsok pravdy. Dôvody, prečo musia ľudia opustiť svoje domovy (ak mi nejaké ešte zostali). Spôsob, ako sa dostanú do utečeneckých táborov. Ziskuchtiví prevádzači a neskutočná byrokracia pri žiadosti o azyl. Toto všetko autorka opisuje. A vy sa zrazu na ľudí, o ktorých stále počujete z médií, začnete pozerať inak.

Každý má svoj príbeh. Dôvod, prečo musel zo svojej domoviny odísť. Tak ako Nuri a Afra. Obaja prežili obrovskú stratu a hľadajú zmysel života. Afra svoje trápenie lieči pomocou kreslenia. Nuri si nechce priznať, že ho niečo trápi. Snaží sa byť silný kvôli svojej žene. Nakoniec ho však všetko dobehne. Postavu Afry som si veľmi obľúbila a veľmi som s ňou súcitila.

Včelár z Aleppa zmení váš pohľad na utečencov a krízu, ktorú z nich spravili politici a média. Kniha odkrýva silný príbeh. Som si istá, že mnoho ľudí, ktorí boli nútení odísť zo svojich milovaných domovov, majú podobné osudy. Afra a Nuri nám ukážu nádej, silu a odhodlanie začať nový život na neznámom mieste. Aj napriek zlu, ktoré číha na každom kroku sa nevzdávajú. Počas čítania mnou lomcovali rôzne emócie. Či už to bol smútok nad nekonečnou stratou, hnev nad nespravodlivosťou, zlom a ponižovaním. Prišli však aj chvíle dojatia nad ľudskosťou a snahou pomôcť.  A prišla aj nádej, pretože ako sa uvádza v anotácii, „kde sú včely, tam sú kvety, kde sú kvety, tam je aj nový život a nádej“.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpiť si ju môžete v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Včelár z Aleppa

Originálny názov: The Beekeeper of Aleppo

Autor: Christy Lefteri

Preklad: Marianna Bachledová

Počet strán: 256

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

1 comment on “Včelár z Aleppa (Christy Lefteri)

  1. Spätné upozornenie: Americká zem (Jeanine Cumminsová) – Drominicka Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: