Prečítané

Americká zem (Jeanine Cumminsová)

Pred pár mesiacmi som vám písala o knihe Včelár z Aleppa, ktorá bola príbehom o migrantoch z Aleppa. Vydavateľstvo Tatran prináša ďalšiu knihu o citlivej téme utečencov. Americká zem od Jeanine Cumminsovej. Tentokrát budeme putovať z Mexika do USA.

Lydia vlastní v Acapulcu malé kníhkupectvo. Má syna Lucu a milujúceho manžela. On je investigatívny novinár, ktorý píše o mafiánskych praktikách a gangoch. Práve článok o miestnom narkobarónovi sa stane jeho rodine osudným. Počas oslavy zabijú takmer celú rodinu. Prežije iba Lydia so synom. Rozhodne sa utiecť na sever. Na americkú zem. Ich putovanie je plné nástrah. Ani na chvíľu nesmú poľaviť z obozretnosti. Ľudia z kartelu sú všade. Podarí sa Lydii dostať do bezpečia?

Vedela som, že táto kniha nebude ľahká na čítanie. A naozaj nebola. Autorka sa však s témou popasovala veľmi dobre. Na knihu sa treba sústrediť viac ako pri iných knihách. Je v nej iba niekoľko dialógov. Aj napriek tomu ma čítanie bavilo a chcela som vedieť viac.

Putovanie s Lydiou a jej synom som prežívala veľmi intenzívne. Cesta im trvala „celú knihu“ a ku koncu som už nemohla knihu odložiť.  Nutne som musela vedieť, ako sa to skončí. Počas cesty ich čakalo niekoľko nástrah. Spolu s nimi spoznáte ďalších utečencov. Každý si so sebou nesie svoj vlastný príbeh. Svoj dôvod na odchod z krajiny.

Téma utečencov je vo svete veľmi citlivá a plná predsudkov.  Či sú to utečenci smerujúci do Európy alebo utečenci, ktorí chcú hľadať šťastie v Spojených štátoch, v americkej zemi. Počas čítania som žasla, čo všetko musí takýto človek prežiť, kým sa mu podarí dostať za hranicu. A ani to ešte nemusí byť výhra. Cesta na korbe nákladného vlaku, kam ľudia naskakujú za jazdy. Šialené, ale deje sa to. Dokonca ma to prinútilo otvoriť videá s „Beštiou“ (tak nazývajú vlak, na ktorý skáču migranti). Nevedela som si pri čítaní dostatočne predstaviť, ako je možné takto sa viezť.

Putovanie s prevádzačom bolo pre mňa tiež zaujímavým čítaním. Zaplatíte nehorázne peniaze za prevod cez hranice a pritom sa k hraniciam ani nemusíte dostať. Alebo cestu ani neprežijete. Ako veľmi zúfalí musia byť ľudia, ktorí sa na túto cestu vydajú. A práve to je niečo, čo si treba uvedomiť. Pre niekoho je cesta za hranice jediná možnosť prežiť. Odísť pred násilím, drogami, kartelom a popravami, ktoré sú na dennom poriadku.

Americká zem nie je kniha pre každého, hoci každý by si ju mal prečítať. Búra predsudky a nastavuje zrkadlo spoločnosti. Ukazuje nám, prečo ľudia utekajú zo svojich domovov. Ukazuje nám neskutočné odhodlanie ženy, ktorá sa rozhodla zachrániť seba aj syna. Popritom nám ukazuje aj ďalšie príbehy, ďalšie osudy. V tejto knihe postavy nemôžu veriť nikomu, ale vy budete veriť, že sa im podarí nájsť lepší život. Bude vám ľúto, ak sa to nepodarí všetkým. Kniha vhodná pre ženy aj mužov, ktorí majú radi silné príbehy.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpiť ju môžete v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Americká zem

Originálny názov: American Dirt

Autor: Jeanine Cummins

Preklad: Katarína Ostricová

Počet strán: 360

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Americká zem (Jeanine Cumminsová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: