Detská literatúra

Po zotmení (Monika Utnik-Strugala, Malgosia Piatkowska)

Zasypali vás niekedy deti otázkami, čo sa deje v noci? Čo ožíva potme? Ak áno, prinášam vám skvelý tip na knihu, ktorá im všetky otázky zodpovie. Kniha, ktorú napísala Monika Utnik-Strugala a ilustrovala Malgosia Piatkowska sa volá Po zotmení. Som si istá, že dostane nielen deti, ale aj vás.

Kniha na každej dvojstránke prináša inú tému, ktorá súvisí s nocou. Vedeli ste, že proces zaspávania začína oveľa skôr, ako si naň spomenieme? Načo nám je vlastne spánok? Prečo nemôžeme fungovať 24 hodín denne? Všetko je zrozumiteľne vysvetlené.

Vďaka knihe som spoznala známe „nočné sovy“. Patrí k nim napríklad Barack Obama či John Travolta. Dozviete niečo viac aj o snoch. Pre mňa bolo celkom zaujímavé čítanie o tom, že aj nevidomým ľuďom sa môže snívať. Hoci svoje sny nevidia, vnímajú ich inými zmyslami. Zaujímavé, však?

Ako je to s námesačnosťou a prečo sa najviac detí rodí v noci? Mimochodom aj moje dve sa narodili v nočných hodinách. Prečo nemôžeme všetci na svete chodiť spať naraz? Dozviete sa aj to, ktoré povolania sú v pohotovosti aj v noci. Bližšie sa pozriete na zvieratká, ktoré cez deň nie je vidno.

Dočítate sa, čím je významný deň 21.jún a aké rôzne rituály a oslavy sa k nemu viažu. Mňa veľmi zaujala téma o tme. Prečo je iná tma v meste a iná tma v lesoch. Započúvate sa aj do zvukov noci. Niektoré môžu aj nahnať strach.

Všetko, čo som spomenula, je iba zlomkom toho, čo sa v knihe môžete spolu s deťmi dozvedieť. Informácií a zaujímavostí je omnoho viac. Všetko doplnené o prekrásne ilustrácie. Obálka má matný (hladkací) povrch. Jej najväčšou vychytávkou je však fosforeskujúci nápis, ktorý v tme svieti.

Po zotmení alebo čo sa deje v noci je úžasná kniha pre malých zvedavcov. Vhodná od šiestich rokov. Obrázky však bezpochyby zaujmú aj menšie deti. U nás si v nej Matejko veľmi rád listuje. Keď ho niečo zaujme, tak si to spolu prečítame. Okrem toho, že sa deti dozvedia zaujímavé fakty a pikošky o nočnom živote, bude im kniha v izbičke v tme svietiť. Pre mňa jedna z najzaujímavejších detských kníh tohto roka.

Za knihu ďakujem Bux.sk

https://www.bux.sk/knihy/452621-po-zotmeni.html

Titul: Po zotmení alebo čo sa deje v noci

Originálny názov: Po ciemku, czyli co sie dzieje w nocy

Autor: Monika Utnik-Strugala,

Ilustrácie: Malgosia Piatkowska

Preklad: Ladislav Holiš

Počet strán: 64

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Po zotmení (Monika Utnik-Strugala, Malgosia Piatkowska)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: