Detská literatúra

Šikovníci (Tomáš Filipi, Sabina Konečná)

Tipov na knihy nikdy nie je dosť. Obzvlášť to platí pri detskej literatúre. Sú knihy, kde dominujú vláčiky a autá, inde zase princezné či zvieratká. A práve o zvieratkách je kniha, ktorú vám dnes predstavím. Šikovníci. Text napísali Tomáš Filip a Sabina Konečná. O ilustrácie sa postarala Anna Aňos Kubecká.

Ako vyplýva z názvu, nepôjde len tak o hocijaké obyčajné zvieratká. Hlavnými hrdinami je šestnásť zvierat. Každé z nich získa špeciálne ocenenie. Za svoju šikovnosť, usilovnosť a spoluprácu s inými zvieratkami. Či dokonca za produkciu niečoho pre nás ľudí.

V úvode nájdete zoznam zvierat. K nim aj stenu slávy. Portrét každého jedného z nich. Zistíte, ako veľmi sú dôležité pre chod prírody. Nájdete medzi nimi včelu medonosnú, lienku sedembodkovanú, ťavu jednohrbú či delfína skákavého. Rôzne druhy od hmyzu až po cicavce.

Každý druh má potom vyčlenenú jednu dvojstránku. Na tej sa nachádza stručný opis šikovníka, jeho latinský názov a kategória, v ktorej titul šikovníka zvieratko dostalo. Samozrejmosťou je množstvo zaujímavostí zo života. Nechýba ani popis vývoja zvieratka. Dozviete sa, ako žilo kedysi a ako sa vyvinulo do dnešnej podoby.

Niektoré zvieratká budú deti isto poznať. Neznámou nebude včela, lienka, ani delfín, ďateľ či ježko. Menej z nich už bude isto vedieť, ako pomáha pomalka, nefila či medozvestka krikľavá. Mňa zaujala priadka morušová, známa výrobkyňa hodvábu. Hlavne legenda o vzniku hodvábu.

Aj táto detská kniha vyniká ilustráciami. Sú krásne, veselé, vtipné, milé. Deťom dokonale dotvárajú predstavu o tom, čo čítajú. Zrozumiteľne im približujú život šikovných a užitočných zvieratiek.

Kniha Šikovníci je určená pre deti od šesť rokov. Spolu s deťmi si môžete prečítať o šestnástich zvieratkách, ktoré sú pre prírodu nevyhnutné. Každé z nich dostáva špeciálne ocenenie, na ktoré môže byť právom hrdé. Nazriete do života zvierat, ktoré sú u nás bežné. Spoznáte aj tie, ktoré sú pre nás exotické. Kniha poteší každého malého milovníka zvierat a prírody. 

Nahliadnite do knihy:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23021677/sikovnici/

Titul: Šikovníci

Originálny názov: Kabrňáci

Autor: Tomáš Filipi, Sabina Konečná

Ilustrácie: Anna Aňos Kubecová

Preklad: Martina Antošová

Počet strán: 36

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

0 comments on “Šikovníci (Tomáš Filipi, Sabina Konečná)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: