Detektívky

Lovec (Arne Dahl)

Doteraz som nepatrila k čitateľom severského krimi. Nevyhľadávala som tento žáner. V poslednom čase som však mala možnosť niekoľko kníh z tohto žánru čítať a prichádzam im na chuť. Ostatnou z nich bola kniha Lovec od švédskeho autora Arne Dahl.

Vyšetrovateľ Sam Berger pracuje na prípade zmiznutia iba pätnásťročnej Ellen. Niečo mu však našepkáva, že za ním stojí sériový vrah. Popri oficiálnom vyšetrovaní vedie aj svoje tajné pátranie. Objavuje ďalšie obete. Pri každej z nich nájde ozubené koliesko z hodiniek, ktoré patria jemu. Do vyšetrovania vstupuje aj iná žena. Kto je zodpovedný za miznutie mladých dievčat? Prečo je vždy na mieste činu odkaz pre Sama? Alebo je to všetko inak a Sam nakoniec vie viac, ako chce prezradiť?

Už obálka je predzvesťou ponurého príbehu. Sedí dokonale. Mne chvíľu trvalo, kým som sa začítala. Musela som sa naladiť na nepríjemné škandinávske počasie. Niekedy mi pri čítaní bolo doslova chladno. Vďaka opisom som videla samú seba v pochmúrnom lese.

Námet príbehu bol skvelý. Hriechy z minulosti, ktoré vám v súčasnosti robia peklo zo života, šikanovanie či fascinácia hodinkovým mechanizmom. Na prvý pohľad možno zvláštna kombinácia pre krimi, ale verte mi, autor ju pospájal naozaj brilantne.

Keď som sa už do knihy začítala, príbeh som si poriadne užila. Čitateľa v ňom čaká niekoľko nečakaných zvratov. Občas ma poriadne zamrazilo.  Neraz som v knihe pokračovala, aj keď som ju plánovala odložiť. Záver som priam zhltla. Z postáv som si obľúbila najmä vyšetrovateľku Molly.

Pri severských krimi bývajú pre mňa problémom krkolomné mená či názvy ulíc. Občas som sa doslova strácala. Ale to nie je problém príbehu, chce to asi viac zvyku. Lepšie sa mi pamätajú anglické mená či miesta. Trochu mi prekážal jazyk hlavného hrdinu – nadávky Sama Bergera. Ťažko uveriť, že vyšetrovateľ si uľaví slovami „hrom a peklo“. K drsnému chlapovi sa to vôbec nehodí.

Kniha Lovec zaujme určite každého milovníka severského krimi. Ja som najskôr počas čítania nevedela, či budem chcieť čítať aj ďalší diel. Záver ma však roztrhal na márne kúsky a rozhodne ďalší diel potrebujem. Podľa mňa zaujímavá detektívka, ktorá mala skvelý, miestami až zvrátený námet. Dokonale ho dotvorila známa severská pochmúrnosť. Všetko spolu ladilo.

Ukážku z knihy si môžete pozrieť na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/lovec-100035/

Titul: Lovec

Originálny názov: Utmarker

Autor: Arne Dahl

Preklad: Michal Zidor

Počet strán: 391

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

Foto: Drominička

2 comments on “Lovec (Arne Dahl)

  1. Spätné upozornenie: Pasca (Arne Dahl) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Korisť (Arne Dahl) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: