Skutočné príbehy

Muž so zázračnými rukami (Joseph Kessel)

Keď dievčatá začali avizovať novú knihu v Edícií Corneille, hneď som zbystrila pozornosť. Prvá kniha z edície boli Šarkany a bol to výnimočný kúsok. Druhou knihou je Muž so zázračnými rukami, ktorú napísal Joseph Kessel. Opäť ide o tému druhej svetovej vojny, ale v úplne inej podobe ako boli Šarkany.

Autor napísal túto knihu ako svedectvo muža menom Félix Kersten, ktorý bol špecialistom na zdravotnú masáž. Potom ako bojoval v prvej svetovej vojne sa ocitol v nemocnici a mal vnuknutie stať sa chirurgom. Iný lekár ho však odhovoril a nasmeroval ho na iné lekárske zameranie – masáž. Jeho „macaté“ ruky boli na to priam stvorené. Učil sa len od tých najlepších a jeho úspechy boli známe široko ďaleko. Počas druhej svetovej vojny sa o jeho zázračných rukách dozvedel aj druhý najmocnejší muž Tretej ríše Heinrich Himmler. S jeho bolesťami žalúdka mu nepomáhala žiadna liečba. Až sa to napokon podarilo práve Kerstenovi. To bol dôvod, prečo si Himmler urobil z Kerstena svojho osobného lekára a musel mu byť vždy poruke. Kersten nemal na výber a Himmlera liečiť musel. Rozhodol sa, že jeho slabosti využije vo svoj prospech a pokúsi sa zachrániť čo najviac nevinných ľudí. Ako sa mu to podarilo?

Predtým, ako som sa do knihy pustila, som čakala, že sa bude čítať ťažko. Že sa budem musieť plne sústrediť, prípadne si robiť veľa poznámok, aby mi nič neuniklo. Čakala som text, ktorý bude náročný a ťažkopádny. Bolo to však úplne inak. Téma knihy nie je ani zďaleka jednoduchá, ale Kessel všetko napísal s takou ľahkosťou, že som knihu ani nechcela odložiť. Je napísaná jednoducho brilantne.

Potom štábny dôstojník odviedol Kerstena, ktorý si nič nevšimol, ku dverám, kam chodba ústila. Zodvihol ruku, aby zaklopal na tmavé drevo. Avšak skôr, ako dokončil gesto, dvere sa razom otvorili a za nimi sa objavil muž v uniforme generála SS. Bol nízky, v ramenách úzky. Okuliare s oceľovým rámom mu zakrývali tmavosivé oči. Mal vystúpené, mongoloidné lícne kosti. Bol to Himmler. (str. 51)

Pokiaľ by som na začiatku nevedela, že ide o skutočný príbeh, zrejme by som nikdy neuverila. To, čo Kersten opisuje v rozhovoroch s autorom je neuveriteľné. Dalo by sa povedať, že miestami až šialené. Všetko je však podložené dokumentami a práve to vám vyrazí dych.

Kráľ bláznov namiesto toho, aby nosil zvieraciu kazajku, disponoval krvou národov, ktorou živil hry svojho šialenstva. (str.174)

Vravíte si, či naozaj mohol mať niekto až takú moc nad najobávanejším veliteľom Tretej ríše. Spoznáte vojnu z úplne iného uhla. A možno ma teraz mnoho z vás odsúdi, ale na zlomok sekundy (naozaj len malinký) mi prišlo Himmlera ľúto. Nie preto, že mal bolesti. Ale preto, že bol podľa mňa duševne chorý a za svoju modlu si vybral nesprávneho človeka.

Muž so zázračnými rukami je bravúrne napísaná kniha, ktorú si musí prečítať každý, koho zaujíma pozadie druhej svetovej vojny.  Život dobráka Félixa Kerstena, ktorý sa nechcene stane lekárom Himmlera, vás dostane. Ako ľahko sa dá ťahať za nitky a zmanipulovať tohto vysokopostaveného veliteľa. Vynikajúca kniha tak pre ženy ako aj pre mužov. Určite si ju nenechajte ujsť. Navyše má dokonalú obálku, ktorá skvelo vystihuje celú knihu. Edícia Corneille má tak ďalší kvalitný kúsok. Už teraz sa teším, čo k nim pribudne.  

Za knihu ďakujem vydavateľstvu.

Kúpiť si ju môžete v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Muž so zázračnými rukami

Originálny názov: Les mains du miracle

Autor: Joseph Kessel

Preklad: Zuzana Kasáková, Lucia Ondrášková

Počet strán: 316

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Moniqua Publising

Foto: Drominička

2 comments on “Muž so zázračnými rukami (Joseph Kessel)

  1. Eeej, toto vyzerá naozaj viac než len dobre.

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: