Detská literatúra

Anička a zázračná rolnička (Jana Babicová, Viktória Végh)

V období pre Vianocami sa na knižnom trhu objaví aj veľa kníh, ktoré s týmto sviatkom súvisia. Ja mám rada, keď sa môžem na najkrajšie sviatky roka naladiť práve knihami. Nedávno som si objednala knihu Anička a zázračná rolnička od Janky Babicovej. Pôvodne som nemala v pláne písať recenziu, ale kniha ma očarila a chcem vám ju predstaviť.

Dievčatko menom Anička čakalo 1. decembra v izbičke prekvapenie. Stál tam vianočný stromček bez ozdôb a malá rolnička s odkazom. V ňom bolo napísané, že Anička dostane za každý dobrý skutok ozdobu na stromček. Na Štedrý deň by tak mohol byť stromček plný ozdôb. Podarí sa Aničke stromček zaplniť? Alebo ostanú na ňom aj prázdne miesta?

„Dobrý skutok je konanie dobra. Byť milý, láskavý, ochotný. Pomáhať slovami i skutkami. Dokázať obdarovať, no vedieť sa aj niečoho zrieknuť.“

str.6

Kniha je písaná ako adventný kalendár. Na každý jeden deň je pripravený kratučký príbeh. Každý deň sa malí čitatelia dozvedia niečo nové o konaní dobra. Či už pôjde o pomoc pri upratovaní, pečení alebo potešenie chorej susedy či starých rodičov. Deťom kniha ukáže, že dobro sa môže skrývať aj v tých najobyčajnejších veciach.

Každý deň je pod príbehom aj otázka či malá úloha. Deti to núti zamyslieť sa nad príbehom. Lepšie si zapamätajú to, o čom ste im čítali. Ak budete mať chuť, tak si ešte pridáte ďalšie otázky a máte skvelú tému na diskusiu s deťmi.

V závere knihy nájdete aj recept na medovníkové cesto, ktoré robila Anička v príbehu. Mňa veľmi potešili noty s textom na vianočné koledy. Rolničky, rolničky a Tichá noc. Ak máte hudobný talent, môžete si ich s deťmi zahrať alebo aspoň zaspievať. Nechýbajú ani tradície, ktoré sa vykonávajú počas Štedrého dňa. Musím sa priznať, že niektoré boli aj pre mňa nové. V závere knihy nájdete tip na obrátený adventný kalendár, ktorým môžu deti obdarovať niekoho, kto je na tom v živote horšie ako oni.

Anička a zázračná rolnička je veľmi nenápadná kniha o vianočnom období. Ja som nesmierne šťastná, že sa mi dostala do rúk. Môžem ju iba odporúčať každému, kto chce čítať svojim deťom pekné a poučné príbehy. Dvadsaťštyri príbehov o dobrých skutkoch spríjemní deťom čakanie na Štedrý deň a navyše ich naučí, ako byť lepším človekom. Veľmi milé a jemné ilustrácie knihu prekrásne dotvárajú. Mňa osobne kniha veľmi očarila a som si istá, že si zaslúži väčšiu pozornosť. Vhodná pre chlapcov aj dievčatká.

Kúpiť si ju môžete v Martinuse alebo na Instagrame.

Titul: Anička a zázračná rolnička

Autor: Jana Babicová

Ilustrácie: Viktória Végh

Počet strán: 64

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Sephoris s.r.o.

Foto: Drominička

0 comments on “Anička a zázračná rolnička (Jana Babicová, Viktória Végh)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: