Životný štýl

Toto mali čítať naši rodičia (Philippa Perryová)

Motivačné knihy a knihy s radami do života nepatria medzi môj obľúbený žáner. Skôr sa im vyhýbam. Občas sa však stane, že sa tento žáner ku mne dostane a ja si knihu skôr či neskôr prečítam. Tak to bolo aj pri knihe Toto mali čítať naši rodičia, ktorú napísala psychoterapeutka Philippa Perryová. Nakoniec som rada, že sa ku mne dostala.

Na knihu o rodičovstve je písaná veľmi pútavo. Nečakala som to, ale čítala sa prekvapivo dobre. Autorka sa venuje viacerým oblastiam vývoja detí. Poukazuje na nutnosť komunikácie už od útleho veku. Rozprávanie o pocitoch, o tom, ako veľmi je dôležité ich vnímať zo strany rodiča. Nechýba kapitola pre budúcich rodičov. Pretože vzťah s dieťatkom si predsa budujeme už od jeho prenatálneho obdobia. Nemusíte sa báť ani ak už deti máte. Nájdete tu nespočetne veľa rád, ako pracovať s menšími deťmi, ale aj s tínedžermi.

Mňa osobne veľmi zaujala kapitola o tom, čo sme sa o výchove naučili od rodičov. A či som chcela alebo nie, tak som sa vo v mnohých situáciách a faktoch našla. Človek si možno ani neuvedomuje, ako veľa si odnáša zo svojho detstva.

Byť rodičom býva náročné, miestami nudné, deprimujúce, frustrujúce a vyčerpávajúce, no zároveň v živote nezažijete nič zábavnejšie, veselšie, láskyplnejšie a úžasnejšie.

str.9

Okrem toho, že je kniha písaná vcelku zrozumiteľne, témy ešte lepšie pochopíte vďaka reálnym príkladom. Či už zo života autorky alebo jej pacientov. Autorka tieto prípady rozoberá a vysvetľuje. Poukazuje na to, čo bolo v správaní zlé a čo by pomohlo. Vidieť danú situáciu aj z inej perspektívy vás núti zamyslieť sa. Následne si môžete utvoriť svoj vlastný názor. Vyťažiť z príkladov čo najviac a prispôsobiť si ich vlastnému problému.

Dôležitou témou je aj popôrodná depresia, ktorá je stále pre mnohé čerstvé matky tabu. Preto je veľkou výhodou, ak si knihu stihne prečítať budúca mamička. Aby vedela, že za svoje pocity po pôrode sa nemusí hanbiť a že vždy môže požiadať o pomoc.

Toto mali čítať naši rodičia je veľmi podnetná kniha pre budúcich rodičov, ale aj rodičov, ktorí už svoje deti majú a chcú sa dozvedieť veľa zaujímavých informácií o ich vývoji a o vnímaní pocitov. Nebudem tvrdiť, že so všetkým v knihe stopercentne súhlasím. Môžem však s čistím svedomím napísať, že kniha ma prinútila niektoré situácie vo výchove prehodnotiť. Ukázala mi iný pohľad na niektoré okolnosti a už počas čítania som niektoré rady začala praktizovať. Kniha je vhodná aj ako darček pre budúcich alebo čerstvých rodičov.

Kúpite v pevnej väzbe alebo ako eknihu.

Titul: Toto mali čítať naši rodičia (a naše deti sa potešia, ak si to prečítame my)

Originálny názov: The Book You Wish Your Parents Had Read (and Your Children be Glad That You Did)

Autor: Philippa Perry

Preklad: Veronika Maťúšová

Počet strán: 264

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Toto mali čítať naši rodičia (Philippa Perryová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: