Novela

Temné zákutia srdca (Franҫoise Saganová)

Veľmi dávno som robila anketu o obľúbených spisovateľkách. Vtedy mi jedna čitateľka písala o Franҫoise Saganovej. Hľadala som si jej diela a vedela som, že si ich chcem prečítať. Nedávno vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ vyšla kniha Temné zákutia srdcia. Nedokončený román tejto francúzskej autorky.

Marie-Laure žije so svojim manželom Ludovicom v rodinnom sídle La Cressonade. Jej manžel sa zotavuje po ťažkej dopravnej nehode. Dlhý čas bol na klinikách, kde ho mali za blázna. Teraz však prišiel čas, aby bohatá rodina Cressonovcv ukázala, že Ludovic je v poriadku. V dome okrem mladého páru žije aj Ludovicov otec Henri a jeho macocha Sandra. Ako opätovné uvítanie Ludovica do spoločnosti sa chystá obrovský večierok. Na pomoc pri jeho organizácií prichádza Fanny. Matka Marie-Laure. Táto žena popletie hlavy všetkým mužom. Ktorému však najviac?

V úvode knihy je predslov autorkinho syna, ktorý rukopis objavil. Od začiatku tak viete, že ide o autentický a nedokončený román. Hoci som to brala na zreteľ, aj tak mi veľmi chýba pokračovanie príbehu. Môžem si iba domýšľať, akým smerom by sa autorka uberala.

Hneď prvé strany príbehu ma zaujali. Autorka má veľmi zaujímavý prejav i myšlienky. Chvíľu mi trvalo, kým som sa zorientovala v postavách. Ale autorka každú predstavila. Nič nechýbalo a mohla som sa zahĺbiť sa do čítania.

Lampa zhasne, žena stiahne pulóver cez mužovu rozhorúčenú hlavu, košeľu si strhne sám, nohavice, odkopnuté topánky, slová lásky, spoločné slzy, jedny ústa pritisnuté k druhým. A potom zvuky dvoch tiel, ktoré sa vrhnú na seba, dva listy, dve stránky… A ten vietor, vietor silnejúci s prichádzajúcim dňom.

str. 102

Ak som si na začiatku knihy myslela, že hlavnou hviezdou príbehu bude Marie-Laure, tak som sa mýlila. Práve jej matka Fanny spraví v honosnom sídle najväčší vietor. Túto ženu som si obľúbila. Hoci jej konanie bude v čitateľkách vyvolávať rôzne emócie. Niektoré ju budú zatracovať, iné si vďaka nej užijú celkom dosť vzrušenia.

Pri čítaní som mala veľmi často pocit, že si knihu viem predstaviť ako divadelnú hru. Tajnosti, vášeň, zakázaná láska. To všetko tu je a je to skvelý námet na miestami grotesknú rodinnú drámu. Neraz som sa zasmiala na ironických poznámkach členov rodiny a na ich správaní.

Falošné predstavy prežívame často oveľa intenzívnejšie než nepopierateľnú pravdu, v strachu z klamlivosti nepodložené dojmy radi považujeme za skutočnosť a skutočnosť za klam.

str. 118

Musím uznať je, že autorka sa veľmi dobre vyhrala s postavami a s ich vzťahmi. Či už to je vzťah matka – dcéra alebo nevesta – svokor. Zaujímavé podanie autorky vám dostatočne ozrejmí, ako funguje táto nevšedná rodina. Kniha je poprepletaná zaujímavými myšlienkami. Na to, že nemá ani stoštyridsať strán, je pozoruhodné, že som si zaznačila hneď niekoľko pasáží. Čo sa niekedy nestane ani pri päťsto stranovej knihe.

Autorka Franҫoise Saganová si ma touto knihou veľmi získala a je mi až do plaču, že príbeh nie je dokončený. Je vtipný, plný vášne a svojím spôsob bizarný. Ktovie, akým smerom by sa autorka uberala pri jeho dokončení? V knihe sa vyskytlo zopár českých výrazov, ktoré mi prekážali (ošklivosť, šeredný)*. Musím však vyzdvihnúť obálku. Je nádherná, jemná, proste dokonalá. Ja si túto knihu odkladám na čestné miesto v poličke a nepotrvá dlho, kým sa k nej opäť vrátim. Je v nej totiž toho viac ako sa na prvý pohľad môže zdať. Som si istá, že pri ďalšom čítaní nájdem opäť niečo, čo si budem musieť zaznačiť. Týmto aj začínam pátranie po starších dielach autorky, ktoré si musím prečítať.

*Dodatočná poznámka po konzultácii s vydavateľstvom: výrazy “ošklivý, šeredný” sú spisovné slová, hoci expresívnejšie a v dnešnej bežnej reči nepoužívané. V preklade boli použité úmyselne, z dôvodu času, v ktorom sa príbeh odohrával.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Temné zákutia srdca

Originálny názov: Les quatre coins du coeur

Autor: Franҫoise Saganová

Preklad: Beáta Panáková

Počet strán: 136

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

2 comments on “Temné zákutia srdca (Franҫoise Saganová)

  1. Mária Vrkoslavová

    Viem si celkom dobre predstaviť záver tohto románu… Ten kto pozná Saganovej tvorbu, sa k saganovskému záveru akosi mimovoľne sám dopracuje. Vďaka za toto útle objavené dielo – Saganovej dych ma pohladil po tvári…

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: