Detská literatúra

Maroško a Medko (M. A. Jerský)

Na vydavateľstve Tatran mám okrem iného rada, že vydávajú aj klasické rozprávky, ktoré čítali ešte naše staré a prastaré mamy. Či už to boli Prostonárodné slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského alebo minuloročné Rozprávky starých Slovákov. Tentokrát vydavateľstvo prináša krásnu knihu Maroško a Medko, ktorú napísal M. A. Jerský a ilustroval Ján Hála.

Maroško je usilovný žiak. Teraz však škola skončila a on túži pomáhať bačovi na pastvinách. Slovo dalo slovo a otec ho zaviedol na salaš, kde bude pomáhať. Pri odchode na pastviny ho bača varuje pred medveďom, ktorý si robí zálusk na jeho stádo. Nuž aj sa veru medveďovi Medkovi podarilo jedného barančeka uchmatnúť. Všetky lesné zvieratká však spoja sily a pomôžu Maroškovi barančeka Barka nájsť a zahnať domov. Medko svoj čin trpko oľutoval. Lenže on nebol jediný, kto môže za zmiznutie barančeka. Líška Potmehúdka v tom má labky tiež. Ako to celé dopadne?

Krásna veršovaná kniha, ktorá poteší možno viac nás dospelých ako deti. Hneď, ako som ju mala prvýkrát v rukách, som si spomenula na detstvo. Na prázdniny u starej mamy. Na lietanie po dedine s kamarátkami a to všetko bez mobilov. Táto kniha bude ešte väčšou nostalgiou pre starších čitateľov ako som ja. Pre tých, ktorí možno naozaj pomáhali kedysi na poliach či na pastvinách svojich starkých.

Veršovaný text bezpochyby zaujme aj dnešné deti. Hoci niektoré slová možno bude nutné dovysvetliť, pretože sa už nepoužívajú. Som si však istá, že sa do príbehu započúvajú a bude sa im páčiť. Nájdu v ňom veľa zaujímavých postavičiek. Či už to bude samotný Maroško alebo sovička, ktorá ukáže aj tentokrát svoju múdrosť.

Dokonalosť celej knihy dotvárajú prekrásne ilustrácie Jána Hálu. Pekne korešpondujú s veršami. Dospelým aj v tomto smere navodia nostalgické spomienky.

Maroško a Medko je prekrásna „retro“ kniha, ktorá zaujme nielen deti, ale ich rodičov či starých rodičov. Vďaka nej si určite zaspomínajú na svoje detstvo a svoje prázdniny pred mnohými rokmi. Ako v každej detskej knihe, ani tu nechýba ponaučenie. Navyše kniha ukáže, ako deti trávili prázdniny na dedine pred mnohými rokmi. Veršovaný text ulahodí detskému ušku a možno na prvom stupni základnej školy verše využijete na nacvičenie básnického prejavu. Prenádherné ilustrácie aj dizajnové spracovanie dávajú knihe dokonalú bodku. Táto kniha určite patrí da každej (nielen) detskej knižnice ako dedičstvo pre ďalšie generácie.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpite ju v pevnej väzbe.

Titul: Maroško a Medko

Autor: M.A. Jerský

Ilustrácie: Ján Hála

Počet strán: 64

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Maroško a Medko (M. A. Jerský)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: