Romány Young adult

Papierové dievča z Paríža (Jordyn Taylor)

Musím hneď na úvod priznať, že kniha Papierové dievča z Paríža ma uchvátila obálkou. To bol prvý impulz, prečo som sa o ňu začala zaujímať. Román od Jordyn Taylor ma však upútal aj anotáciou. S radosťou som sa pustila do čítania.

Iba šestnásťročná Američanka Alice získa po svojej starej mame byt v Paríži. Celá rodina je z tohto dedičstva prekvapená. Keď sa prídu do Paríža pozrieť, zistia, že byt je už roky nedotknutý a vyzerá, akoby stále čakal na príchod svojich pôvodných obyvateľov. Alice zisťuje, že jej stará mama Chloe mala sestru, ktorú nikdy nespomenula. Môže to byť tým, že Adalyn sa stretávala počas vojny s nacistami a Chloe sa za ňu hanbila a opovrhovala ňou? Fotky v Adalyninej izbe o tom svedčia. Ale čo ak je všetko inak? Mladá Alice sa rozhodne vypátrať záhadné rodinné tajomstvo.

V knihe sa strieda dejová línia zo súčasnosti s líniou z minulosti. Súčasnosť nám prerozpráva Alice a minulosť Adalyn. Nedokážem ani odhadnúť, ktorá z nich sa mi páčila viac. Ako to už pri dobrých knihách býva, každá kapitola skončila tak, že som nemohla prestať čítať. Stránky mi pod prstami ubiehali veľmi rýchlo.

Druhá svetová vojna je v príbehu opísaná veľmi citlivo a bez zbytočných zvráteností. Je pravda, že aj zlé veci k tomuto obdobiu patria, ale nie každý je schopný o nich čítať. Oceňujem, že sa autorka zamerala najmä na odboj a hrôzy vojny sú opísané síce pravdivo, ale o čosi miernejšie ako v iných knihách. Preto si myslím, že príbeh by mohol byť vhodný aj pre citlivejšie povahy.

Popri prevládajúcej téme druhej svetovej vojny autorka upriamila svoju pozornosť aj na aktuálnejší problém. Do príbehu začlenila aj pasáže venujúce sa depresii, jej prejavom u blízkych, jej fázam a možnostiam pomoci tým, ktorí ňou trpia. O depresii sa v súčasnosti hovorí menej, hoci aj v dnešnej dobe je reálnou hrozbou. Palec nahor pre autorku.

Papierové dievča z Paríža ma nakoniec dostalo nielen perfektnou obálkou, ale aj dojímavým príbehom plným odvahy a nádeje v lepší zajtrajšok. Pútavý príbeh s istou dávkou ľahkosti, aj napriek dobe, do ktorej je zasadený. Podľa mňa kniha osloví aj mladšie ročníky (16/17+). Spolu s hlavnou hrdinkou zažijete prvú lásku, ale i napínavú výpravu do minulosti.

Knihu zakúpite na stránke vydavateľstva Grada, kde nájdete aj ukážku z nej:

https://www.grada.sk/papierove-dievca-z-pariza-100039/

Titul: Papierové dievča z Paríža

Originálny názov: The Paper Girl of Paris

Autor: Jordyn Taylor

Počet strán: 272

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

Foto: Drominička

0 comments on “Papierové dievča z Paríža (Jordyn Taylor)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: