Detektívky

Na rázcestí pravdy (Lenka Matúšková)

Nie je to tak dávno, čo som recenzovala knihu V mene tvojej dcéry. Veľmi ma mrzelo, že som písala na ňu sčasti negatívnu recenziu pre gramatické chyby v texte. Autorka Lenka Matúšková ma aj napriek tomu oslovila so svojou ďalšou knihou, ktorá nesie názov Na rázcestí pravdy. Podarilo sa autorke napraviť si reputáciu?

Sasha Jones prišla pri policajnom zásahu o najbližšieho človeka. O svojho otca. Od toho momentu robí všetko preto, aby dostala toho, kto jej spôsobil najväčšiu bolesť a stratu. Dva roky po tragédií odchádza do Las Vegas začať nový život. Aj tu usilovne pátra po vrahovi svojho otca. Do cesty sa jej pripletie zvodný kolega Max, ktorý jej nielen pomotá hlavu, ale vo veľkej miere zasiahne aj do jej pracovného života. Podarí sa jej vypátrať muža, kvôli ktorému prišla o otca? Kto všetko je v tom zapletený?

Musím sa priznať, že som veľmi váhala, či si knihu po predošlom sklamaní prečítam. Nakoniec som si však povedala, že autorke šancu dám. Potenciál v sebe určite má, ale nie vždy to stačí.

Zamotaný krimi príbeh sa mi páčil. Počas čítania nechýbala poriadna dávka akcie, napätia a vzrušenia. Nielen toho dobrodružného, ale hlavne sexuálneho. Max bol prototyp sukničkára, ktorý si nedá pokoj, pokiaľ nedostane svoje. Neraz som so zatajeným dychom čakala, čo sa bude diať. Popritom všetkom ma prekvapilo, že párkrát som bola aj dojatá. Občas bol príbeh predvídateľný, niekedy ma autorka prekvapila.

Hoci ma to mrzí, aj tentokrát musím byť ku knihe kritická. Aj keď chýb bolo v knihe podstatne menej, ako v tej predošlej, nevymizli celkom. Veľký problém bol s čiarkami, občas sa priplietli slová z češtiny. Aj v tejto knihe ich bolo priveľa na to, aby sa dali prepáčiť či tolerovať. Pár chýb bolo aj v príbehu. Zamenené meno by som s prižmúrením oka akceptovala, ale keď Sasha spomenula, že matka si na ňu nespomenula, keď mala narodeniny a meniny, vtedy som sa tuho zamyslela. V USA sa predsa meniny neoslavujú alebo áno? Možno nepodstatné, mne to však do očí udrelo.

Azda vyzniem ako príliš konzervatívna, ale v knihách mi prekáža iný font, ako je bežné. Ťažšie sa mi vtedy číta. V tejto knižke ma vyslovene iritovalo, že bol použitý font nepodporujúci mäkčene. A to dokonca priamo na obálke. Jedno písmenko v priezvisku autorky napísané iným typom písma ako jeho zvyšok je ako päsť na oko. Rozumiem, že vydať knihu nie je zábava a mnoho autorov sa o to snaží svojpomocne, ale nie vždy je to dobrá cesta. Táto kniha by vôbec nemusela byť zlá, pokiaľ by autorka investovala do šikovného grafika a hlavne korektora. Vtedy by sa text “učesal” a čítal by sa lepšie. Vyhla by som sa snáď aj tomu, keď sa mi vlasy dvíhali dupkom pri neustálom opakovaní sa slov “zrúkol” a “zaúpel”.

Kniha Na rázcestí pravdy by mohla byť celkom dobré krimi, keby autorka zainvestovala do profesionálnej textovej úpravy a do grafiky. Obálku by som možno predýchala, ale chyby v texte nie. Príbeh bol plný akcie a napätia. Na niekoho by ho bolo dokonca až priveľa. Mne síce hlavná hrdinka nebola veľmi sympatická, ale viem si predstaviť, že mladšie ročníky by vedela zaujať svojou vytrvalosťou a sebavedomím. A zo sexi Maxa by sa im podlomili kolená.

Knihu si môžete zakúpiť na Facebookovej stránke autorky.

Titul: Na rázcestí pravdy

Autor: Lenka Matúšková

Počet strán: 315

Rok vydania: 2020

Foto: Drominička

0 comments on “Na rázcestí pravdy (Lenka Matúšková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: