Romány

Čierna labuť Paríža (Karen Robards)

Po dlhšom čase som opäť siahla po knihe s témou druhej svetovej vojny. Tentokrát ide o román ostrieľanej autorky Karen Robards. Čierna labuť Paríža má nielen vznešený názov, ale aj úchvatnú obálku.

Geneviéve Dumontová je krásna a veľmi obľúbená speváčka. Je známa aj ako Čierna labuť. Jej vystúpenia bývajú vypredané a v hľadisku si jej spev vychutnávajú prevažne nemeckí dôstojníci. Vďaka tomuto privilegovanému postaveniu je schopná pomáhať ako spojka hnutiu odporu. Keď Geneviéve zistí, že je matku Lilian zajali nacisti, rozhodne sa zachrániť ju za každú cenu. Využije na to všetok svoj šarm aj kontakty. Spolu so svojím priateľom Maxom vymyslia dokonalý plán pre záchranu jej matky. Stačilo by však iba jedno zaváhanie a všetci by prišli o život. Podarí sa zachrániť Lilian pred nacistickým mučením alebo príde pomoc príliš neskoro?

Po jednoduchých romantických príbehoch som celkom ocenila aj náročnejší román.  Pred časom boli kníhkupectvá plné kníh o osudoch ľudí v koncentračných táboroch. V poslednom čase začínam evidovať viac príbehov o odboji. O tom, ako sa rôzne skupiny odhodlaných ľudí snažili postaviť nacistom. Hoci nejednali v rukavičkách a hoci ich akcie boli plné krvi a násilia, čítanie je pre mňa o čosi ľahšie, ako hrozné príbehy z koncentračných táborov.

Postava Geneviéve sa mi veľmi páčila. Počas čítania postupne odkrývala svoju minulosť a neraz mi trhalo srdce to, čo prežila. Každou stranou sa však zo zlomenej ženy stávala silnejšia a odhodlanejšia. Páčil sa mi aj jej vzťah s Maxom. Po celý čas bolo cítiť napätie, iskrenie a vzrušenie. Záverečné strany mi vohnali do očí aj slzy dojatia.

Na čítanie tejto knihy som musela byť sústredenejšia ako inokedy. Je v nej viac rozprávania a opisov ako dialógov. V tomto prípade mi pomalé plynutie deja neprekážalo. Tento typ románu si to doslova žiada. Čitateľ vie opísanú príšernú dobu lepšie precítiť a vžiť sa do postáv a ich predsavzatia bojovať.

Kniha Čierna labuť Paríža je vhodná (skôr) pre ženy, ktoré si chcú prečítať silný príbeh plný napätia, nádeje a hlavne odhodlania postaviť sa nacistom. Nájde sa v ňom aj trochu romantiky. Nečakajte však príliš sladký román. Kniha určite stojí za prečítanie a to nielen pre krásnu obálku. Je to opäť iný pohľad na druhú svetovú vojnu. A hoci ide iba o fikciu, všetko je vykreslené naozaj verne. Na knihu však treba mať správnu náladu pre zdĺhavejšie opisy a pomalšie plynutie deja. Všetko vám však vynahradí strhujúci záver.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Kúpiť si ju môžete v pevnej väzbe alebo ako eknihu.

Titul: Čierna labuť Paríža

Originálny názov: The Black Swan of Paris

Autor: Karen Robards

Preklad: Tamara Chovanová

Počet strán: 392

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Čierna labuť Paríža (Karen Robards)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: