Skutočné príbehy

Vyrástla som v gete (Eliška Tanzer)

Kniha Vyrástla som v gete ma uchvátila obálkou a zapôsobila na mňa aj svojou anotáciou. Keď som dostala možnosť prečítať si ju pred slovenským vydaním, neváhala som ani sekundu. Skutočný príbeh Elišky Tanzer som „zhltla“ za tri dni.

Eliška sa narodila trinásťročnej Rómke Lenke. Jej otcom bol o desať rokov starší nemecký neonacista. Eliškina matka pochádzala z rodiny prostitútok a aj ona pokračovala v rodinnom biznise. Eliška vyrastala v gete, kde si deti zháňali jedlo v kontajneroch, spali na zemi a v špine. Jej otec Franz si ju pravidelne brával do Nemecka a tak aspoň občas zakúsila iný život. Keď mala Eliška trinásť rokov, matka ju poslala do Anglicka. Eliška sa tešila, že bude chodiť do školy a bude tak mať možnosť lepšej budúcnosti. Je to však také jednoduché? Nájde Eliška v Anglicku šťastie?

Musím sa priznať, že voči Rómom mám isté predsudky. Aj to bol jeden z impulzov, prečo som si chcela knihu prečítať. Chcela som sa dostať do hlavy dievčaťa, ktoré vyrástlo na Slovensku v gete. Keďže je príbeh prerozprávaný samotnou hlavnou hrdinkou, všetko je autentické a veľmi pútavé. Občas som mala problém zorientovať sa v postavách, ale pomohol mi malý rodokmeň na začiatku knihy.

Kniha je rozdelená na niekoľko častí. Najskôr spoznávame Eliškinu rodinu v gete. Neskôr rodinu jej otca v Nemecku. Každá rodina je iná. Na jednej strane cigánske prostitútky, na druhej neonacista, ktorý si zarábal ako boxer v ilegálnych zápasoch. Eliška túžila po vzdelaní, ale na Slovensku bola odmietnutá. Neskôr ju matka poslala do Anglicka, aby ju ochránila pred predávaním vlastného tela.

Eliška sa dostala do Anglicka ukrytá v krabici od práčky. Čitateľovi je jasné, že sa dostala do pazúrov obchodníkov s ľuďmi. Ona to však nevie. Jej naivná predstava o vzdelaní sa pominie, keď musí začať pracovať a väčšinu peňazí odovzdávať. Ja som si Elišku obľúbila a veľmi som chcela, aby sa jej podarilo v Anglicku preraziť. To, čo prežívala, ma veľakrát ranilo. Neraz mi bolo doslova fyzicky zle z toho, ako sa dokážu muži správať k ženám, bez ohľadu farby pleti.

Krutosť, ktorú prežívala hlavná hrdinka, sa vryje pod kožu. Rozprávanie Elišky je jednoduché, napriek tomu nástojčivé. Núti nás premýšľať. Je to príbeh Rómky, ktorej sa podarilo dostať zo začarovaného kruhu násilia, špiny a prostitúcie. Aj napriek tomu, že to bola dlhá cesta plná prekážok. Obdivujem autorku, že šla s kožou na trh. Som si istá, že jej príbeh bude rezonovať u mnohých čitateľov ešte dlho po prečítaní. Tak ako aj u mňa. Veľmi by som si priala, aby šancu na vzdelanie a vyslobodenie sa z chudoby malo čo najviac rómskych detí. Možno by sa tak znížili aj predsudky. A možno by sme vďaka tomu spoznali mnohých šikovných a talentovaných ľudí.

Cesta Elišky k vytúženému vzdelaniu a lepšiemu životu je plná prekážok. Tie s ňou prežíva aj čitateľ. Kniha je veľmi emotívna, osud tejto ženy dojímavý a strhujúci. Autorka sa svojím dielom zjavne potrebuje vyrozprávať zo svojej minulosti a vyliečiť sa z bolesti. Táto kniha je svojím spôsobom pokusom. Ukázať realitu našej spoločnosti, nabúrať predsudky a presvedčiť nás, že aj zo zdanlivo hlúpeho dievčaťa z geta sa môže stať nakoniec žena so vzdelaním.

Knihu si môžete zakúpiť na stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23338638/vyrastla-som-v-gete/

Titul: Vyrástla som v gete

Originálny názov: The Girl from Nowhere

Autor: Eliška Tanzer

Preklad: František Kôpka

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Vyrástla som v gete (Eliška Tanzer)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: