Detská literatúra

Bratislava, Slovensko – hľadaj a nájdi (Martina Kráľová, Zuzana Revúcka)

Ako premotivovaná matka som dávala knihy typu Rok v lese či Potulky letom svojmu synovi už okolo jeho dvoch rokov. Bola som nešťastná, že ho vôbec nebavia. O rok neskôr som ho už našla, ako si ich prezerá sám. Postupne sme dopĺňali ďalšie. Nedávno sa k nám dostali knihy BratislavaSlovensko od autoriek Martiny KráľovejZuzany Revúckej. Ako sa u nás ujali vám napíšem v dnešnej recenzii. 

Začnem knihou Bratislava. Na prvej dvojstrane nájdete hlavné postavy knihy. Sú nimi Hans Christian Andersen, Napoleon alebo Ondrej Nepela. Pýtate sa, čo majú tieto osoby spoločné s Bratislavou? Všetko sa dozviete. A rovnako sa dozviete aj, aké úlohy vás v knihe čakajú. Na každej dvojstrane môžu deti hľadať duchov, či slávny bratislavský rožok. Spolu s deťmi sledujete aj počínanie ďalších postavičiek. U nás sme sa najviac zabávali na Stelke s Félixom, ktorí sa prechádzajú so psom Westíkom. Ten svoju potrebu urobil kdekoľvek. Koho tým nahneval? To ľahko zistíte.

Na každej dvojstrane nájdete inú časť Bratislavy. Či už je to Most SNP s Ufom, staré Slovenské národné divadlo alebo sa pozriete na nádvorie Bratislavského hradu. Deti, ktoré vyrastajú v Bratislave budú určite nadšené, že tieto miesta poznajú. Pokiaľ ste odinakiaľ, môžu deti aj vďaka tejto knihe spoznať hlavné mesto. A možno nie iba deti, ale aj rodičia. Knihu Bratislava ilustrovala Mária Nerádová. Obrázky sú veselé a vtipné.

Druhá kniha je o Slovensku. Hoci sa aj tu nachádza dvojstránka venovaná Bratislave, pribudli aj iné zaujímavé miesta. Nádherná Banská Štiavnica, maľované Čičmany, veľkolepý Oravský hrad, majestátne Vysoké Tatry a  metropola východu Košice. Aj v tejto knihe spoznajú deti známe osobnosti. Nechýba Juraj Jánošík, Ľudovít Štúr alebo spisovateľ Pavol Dobšinský.  Popri nich množstvo iných postavičiek. To sľubuje mnoho príbehov a úloh. V tejto knihe sú ilustrácie Kataríny Gasko. Aj tu nájdete  obrázky hýriace farbami, veselé a ľahko pochopiteľné.

Veľmi oceňujem, že autorky pripravili knihy ako dvojjazyčné. Okrem slovenského textu je v nich aj text anglický. Myslím, že práve preto by mohli byť skvelým darčekom aj pre deti, ktoré vyrastajú v zahraničí a na Slovensku majú rodinu. Alebo suvenírom pre turistov zo zahraničia.

Obe knihy majú u nás obrovský úspech. Prvá fáza bolo hľadanie duchov, ktorí sú ukrytí na každej strane. Túto úlohu zvládnu aj menšie deti. Neskôr sme hľadali bratislavské rožky a syrové korbáčiky. Tam sme sa už mierne zapotili. Postupne sme spoznávali aj postavičky a v knihe sme sledovali, čo sa im prihodilo. Informácií v knihe nie je veľa a tak si ich deti v pohode osvoja. Ja knihy odporúčam pre deti od troch rokov. Vtedy si knihu užijú naplno. Mladší sa môžu tešiť z obrázkov, hoci by úlohy zatiaľ nezvládli. Pokiaľ majú vaše deti radi veľkoformátové knihy, neváhajte a zaraďte do zbierky aj tieto. Mne ako Nebratislavčanke sa viac páči kniha Slovensko. Deti si však určite obľúbia aj knihu o hlavnom meste. Verím, že keď najbližšie Bratislavu navštívime, tak Matej nám bude robiť sprievodcu.

Na stránke vydavateľstva sa dozviete viac a navyše tu nájdete aj doplnkové predmety ku knihám:

https://www.minipublishing.sk/obchod/

Titul: Bratislava, Slovensko

Autor: Martina Kráľová, Zuzana Revúcka

Ilustrácie: Mária Nerádová/Katerína Gasko

Počet strán: 14/16

Rok vydania: 2018/2019

Vydavateľstvo: Mini publishing

Foto: Drominička

0 comments on “Bratislava, Slovensko – hľadaj a nájdi (Martina Kráľová, Zuzana Revúcka)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: