Detská literatúra Romány

Tukoni – obyvatelia lesa (Oksana Bula)

Orientovať sa v ponuke detských kníh je čoraz ťažšie. Ešte ťažšie je im odolávať. Môj syn má veľmi rád obrázkové knihy, v ktorých si môže listovať a ktoré nemajú veľa textu. Jednou takou je aj kniha od ilustrátorky Oksany Bula s názvom Tukoni – obyvatelia lesa.

Tukoni sú čarovní obyvatelia lesa, ktorí mu pomáhajú. Tukoň Tuláčik sa po búrke rozhodol, že si dá čaj so svojím kamarátom stromom. Zistil však, že stromu sa stalo niečo zlé. On neváhal a zvolal všetkých svojich kamarátov Tukoňov na pomoc. A tak spojili sily Tukoni kvetov, Tukoni, ktorí pripravujú les na zmenu ročného obdobia aj Tukoni stromov. Všetci sa stretli pri ranenom strome a pomohli mu vyliečiť sa.

Keď som si knihu listovala prvýkrát – iba tak v rýchlosti, zostala som trochu zarazená. Nepochopila som ju. Brala som však do úvahy, že som ju naozaj iba „preletela“. Nezamýšľala som sa nad ňou. Neskôr sme sa k nej vrátili aj spolu s Matejkom. Najskôr si ju listoval sám. Chcela som, aby sa zoznámil s obrázkami. Potom sme ju prečítali spolu. Keď som už knihu čítala v pokoji a plne sa sústredila iba na príbeh Tukoňov, zapáčila sa mi. Počas čítania sme si s Matejom ukazovali na ilustráciách, čo sme práve prečítali. Aj jemu sa kniha páčila.

Príbeh je veľmi milý, láskavý a v neposlednom rade poučný. Čarovní obyvatelia lesa, ktorí mu pomáhajú v jeho rozkvete. Jedni majú na starosť stromy, iní sa zase starajú o vtáčiky. Všetci spolu vytvárajú harmonický celok a aj vďaka nim les krásne prosperuje.

Obrázky v knihe sú krásne prepracované. Niektoré sa deťom môže zdať pochmúrnejšie, ale ku každému príbehu patrí aj trochu zlého, aby sa neskôr mohlo všetko skončiť dobre. Postavičky Tukoňov sú rozkošné a som si istá, že pri najbližšej návšteve lesa ich budeme s Matejkom hľadať.

Táto kniha naučí deti ohľaduplnosti k prírode, ukáže im silu priateľstva a ochotu kedykoľvek pomôcť priateľovi v núdzi. My sme si ju niekoľkokrát prečítali a popri tom si aj mnoho vecí vysvetlili. Pomohli nám aj krásne ilustrácie. Aj napriek tomu, že je v knihe textu málo, dáva nám krásne posolstvo. Ja by som knihu odporučila deťom od 3 a pol až 4 rokov.

Titul: Tukoni. Obyvatelia lesa

Originálny názov: Tukoni – forest habitant

Autor: Oksana Bula

Preklad: Marija Guliášová

Počet strán: 44

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Tukoni – obyvatelia lesa (Oksana Bula)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: