Životný štýl

90 dní južne (Marcel Fronko)

Po dlhom čase sa pomaly ale isto začína opäť cestovať. Množstvo ľudí už rezervuje letenky. Ak máte radi dobrodružné cestovanie, kniha od Marcela Fronka s názvom 90 dní južne je skvelá inšpirácia.

Začiatkom roka 2018 si Marcel Fronko zbalil jeden batoh a vydal sa na trojmesačnú cestu po Južnej Amerike. Najviac obdivuhodné pre mňa je, že túto cestu sa rozhodol absolvovať sám. Ja by som sama nešla asi ani do susedných Bojníc, nieto ešte do Južnej Ameriky. Za to má Marcel u mňa veľký obdiv.

Jeho dobrodružstvo začína v Peru v meste Lima, pokračuje cez Bolíviu, neskôr Čile a nevynechá ani Patagóniu. Svoju cestu ukončuje v južnom cípe kontinentu, v Punta Arenas. Možno teraz machrujem o krajinách a miestach. Ja som úplný geografický antitalent. Na začiatku knihy ma však zachránila mapa, ktorá mi neraz pri čítaní pomohla. Mohla byť síce o máličko ostrejšia, ale predpokladám, že väčšina čitateľov má v zemepise lepší prehľad. Ja som vo veľkom využívala aj Google, pretože som chcela vidieť viac obrázkov z miest, kde sa Marcel nachádzal. Niekoľko dôležitých fotografií však nájdete aj na konci knihy a v tých som tiež veľmi často listovala.

Autor píše absolútne uvoľnene, hovorovo. Máte pocit, že s ním sedíte niekde pri poháriku a on sa delí o  zážitky zo svojej cesty. Tejto knihe to úplne sadlo. Jeho zážitky sú vtipné, bizarné a niekedy doslova neuveriteľné. Občas som nechápala, ako sa tento človek mohol domov vrátiť živý.

To som proste celý ja. Trošku neporiadnik, chýba mi plánovanie a po mamke som zdedil orientačný nezmysel.

str.8

Každému miestu, ktorým autor prešiel, bola venovaná samostatná kapitola. Bolo zaujímavé a vzrušujúce prežívať cestu s ním.  Mala som možnosť „byť v hlave“ dobrodruha, ktorý sa vybral na 6 tisíc metrovový vrchol  Huayana Potosí. Pri tomto výstupe som zrejme ani nedýchala. Marcelovi som veľmi fandila, aby to nevzdal. Mňa najviac bavila časť, keď bol v Patagónii. Podľa môjho názoru to bolo aj pre Marcela najsilnejšie, lebo v tejto časti mi kniha zdala ešte plnšia emócií a vzrušenia.

Trenírok som mal asi štvoro a ponožiek tiež asi tak. Jasné, nechce sa mi prať každý deň. Úprimne , niekedy som mal jedny trenky na sebe aj tri dni. Znie to nechutne, ale keď sa prebudíš v Patagónii uprostred snehovej fujavice s poriadnou ľadovou krustou na stane, posledné, na čo myslíš, je výmena slipov a ponožiek.

str.19

Kniha 90 dní južne je skvelou voľbou na čítanie, pokiaľ sa chcete vydať za dobrodružstvom a zároveň neopustiť pohodlie gauča. Je určená (nielen) pre milovníkov turistiky a hôr. Kniha o prekonaní samého seba, ktorá vás rozosmeje. Som si sitá, že počas čítania neraz pretočíte očami, ako sa tento chlap mohol vrátiť domov bez väčšej ujmy. Všetko však myslím v dobrom. Je to kniha, ktorá inšpiruje a možno aj nakopne niekoho na uskutočnenie svojho sna. Či už cestovateľského alebo iného. Ja už mám knihu pripravenú na požičanie pre môjho suseda, ktorý zdolal Himaláje a som si istá, že on túto Marcelovu výpravu bude prežívať ešte intenzívnejšie ako ja.

Knihu si môžete zakúpiť priamo na stránke autora:https://elmundo.sk/produkt/kniha-90-dni-juzne/

Autor: Marcel Fronko

Počet strán: 254

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Elist

Foto: Drominička

1 comment on “90 dní južne (Marcel Fronko)

  1. Spätné upozornenie: Cesta do divočiny (Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: