Detektívky Srdcovky roka 2021

A neostal ani jeden (Agatha Christie)

Mám veľmi rada krimi/detektívky. Aj napriek tomu som doteraz nečítala kráľovnú tohto žánra Agathu Christie. Mala som pred touto dámou obrovský rešpekt. Keďže som počula zo všetkých strán iba samé chvály a mala som konečne pocit, že som na ňu čitateľsky dozrela, prišiel čas na jej čítanie. Mnoho priateľov mi odporučilo začať knihou A neostal ani jeden a ja im za túto radu veľmi ďakujem.

Skupina desiatich ľudí sa na pozvanie tajomného pána Amisa ocitne na skalnatom ostrove pri pobreží Devonu. Ten sa na ostrove neukáže a hostia postupne zisťujú, že zostali v pasci. Po prvej večeri sa ozve z gramofónu hlas, ktorý každého obviní, že zapríčinili niekoho smrť. A tak, ako ubúdajú vojačikovia v detskej riekanke, tak začne ubúdať aj z hostí. Vraždí ich niekto šialený. Lenže kto? Na ostrove nie je nikto okrem nich? Kto z hostí je chladnokrvný vrah?

Do knihy som sa začítala okamžite. Na začiatku ma trochu miatlo množstvo postáv. Postupne som si na všetky zvykla a čítanie som si dokonale užila. Kniha je útla a tak čítanie netrvalo dlhšie ako tri večery (aj to len preto, že mám dve deti). Vďaka rozsahu bola dynamická a stále sa v nej stupňovalo napätie. Po každej ďalšej obeti som bola viac a viac zvedavá na rozuzlenie.

Autorka skvelo vykresľuje postavy a pravidelne čitateľa mätie. Keď si už už myslíte, že máte vraha, naznačí niečo iné a vaša intuícia opäť dostane poriadne zabrať. Prostredie, v ktorom sa hlavné postavy ocitli, bolo desivé. Odrezaní od okolitého sveta. Navyše bez člna. A kvôli nepriazni počasia sa na ostrov nikto nedostal. Dokonalé okolnosti pre šialenca, ktorý chce vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Záver príbehu ma samozrejme úplne odrovnal. Čokoľvek som očakávala, ale posledné strany mi vyrazil dych. Všetko bolo vysvetlené v epilógu a ja som čítala s otvorenými ústami.

Hoci je originál z roku 1939, kniha ostáva veľmi nadčasová. Množstvo charakterov by sme našli aj v tejto dobe. Vôbec mi neprekážal ani zastaraný jazyk a výrazy. Všetko dodávalo atmosfére dokonalý punc a anglický šarm.

Určite je medzi vami obrovské množstvo čitateľov, ktorí už podľahli kráľovej anglickej detektívky. Ak sa však ešte medzi vami nájde niekto ako ja, neváhajte. Kniha mala skvelý námet, dokonale ma ako čitateľa zmiatla a moje napäté nervy skoro praskli. Nadčasová detektívka s perfektnou obálkou. A kvôli tomuto všetkému nastáva v mojej knižnici problém. Túto krásnu edíciu si budem s radosťou postupne dopĺňať. Klasiku v podobe Agathy Christie budem zbierať aj pre svoje deti.

Ďakujem Slovenský spisovateľ za knihu.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: A neostal ani jeden

Originálny názov: And Then There Were None

Autor: Agatha Christie

Preklad: Katarína Jusková

Počet strán: 168

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

3 comments on “A neostal ani jeden (Agatha Christie)

  1. Spätné upozornenie: Pod snehom (Katarína Pivarčiová) – Drominička Číta

  2. Spätné upozornenie: Zoznam hostí (Lucy Foleyová) – Drominička Číta

  3. Spätné upozornenie: Vraždiť je hračka (Agatha Christie) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: