Trilery

Pod snehom (Katarína Pivarčiová)

Slovenská autorka Katarína Pivarčiová už má na konte niekoľko romantických kníh. Kniha Pod snehom je jej prvým trilerom a u mňa je to aj prvá kniha, ktorú som od nej prečítala.

Bývalá 4.A sa rozhodne pre stretávku po dvadsiatich rokoch. Malý hotel v horách na Orave je na to priam stvorený. To však iba do momentu, kým ich sneh a popadané stromy odrežú od civilizácie. Mal to byť víkend plný spomienok a zábavy. Namiesto toho sa začali jatriť staré rany a odhaľovať tajomstvá z minulosti. Najväčším šokom však bolo nájsť mŕtve telo v saune. Všetci si uvedomili, že je medzi nimi vrah. Kto by mal najväčší dôvod na zločin?

Do knihy som sa začítala relatívne rýchlo. Nemá veľa strán a tak som si bola istá, že ju zhltnem na dvakrát. Nakoniec mi to trvalo síce trochu dlhšie, ale to nevadí. Autorkin štýl sa mi páčil. Príbeh nezaťažovalo veľké množstvo opisov a aj dialógy boli svižné a čítanie urýchlili.

Námet – skupina ľudí, ktorá niekde uviazne, je už pomerne známy. Môžeme si pripomenúť napríklad A neostal ani jeden alebo Zoznam hostí. Bola som veľmi zvedavá, akou cestou sa bude autorka uberať a či prekvapí niečím novým. Už od začiatku príbehu vás autorka prenáša aj do minulosti. Spomienky postáv sa vracajú k už nežijúcej spolužiačke. Jej smrť je doteraz pre mnohých záhadou. Mnohí majú výčitky, hoci za nič nemôžu. Každou stranou odhaľujete viac a viac. Hoci to už vyzerá, že jej smrť je uzavretá a čitateľ vie všetko, autorka vyloží eso z rukáva. V tomto smere ma rozhodne dostala.

Hoci ma kniha bavila a čítala sa mi dobre, mala som pocit, že mi v príbehu stále niečo chýba. Možno nejaká iskra, viac napätia, prekvapenia, viac zastavení srdca od strachu. Akcie v knihe bolo dosť, miestami až príliš, ale len máloktorá situácia vo mne vyvolala silnejšie emócie. Konanie niektorých postáv sa mi zdalo nelogické alebo prinajmenšom zvláštne. Páčilo sa mi, že autorka sa dotkla aj množstva pálčivých tém – šikanovanie, homosexualita či znásilnenie. Po dočítaní som ale mala v sebe zmiešané pocity.

Kniha Pod snehom nebola najlepším trilerom, aký som čítala, ale rozhodne nie ani najhorším. Debutový triler autorky ako celok pôsobí pútavo a som si istá, že si nájde priaznivcov. Nechýba  dávka napätia a intríg, čo k trileru jednoducho patrí. Tajomstvo z minulosti rozvíri vody aj po dvadsiatich rokoch. A vy spolu so spolužiakmi zo 4.A spoznáte konečne pravdu. 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

Titul: Pod snehom

Autor: Katarína Pivarčiová

Počet strán: 224

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Pod snehom (Katarína Pivarčiová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: