Detská literatúra

Lev a vtáčik (Marianne Dubucová)

Autorku a ilustrátorku Marianne Dubuc slovenskí čitatelia poznajú najmä vďaka knihe Na vrchole kopca. Tú sme doma zatiaľ nemali, hoci na mojom zozname prianí figuruje už dlhšie. Nedávno vyšla v Stonožke ďalšia kniha s názvom Lev a vtáčik. Tá už nám zdobí knižnicu. Teraz vám o nej napíšem viac.

Počas jesenného hrabania lístia našiel vo svojej záhrade lev zraneného vtáčika. Lev sa mu pokúsi pomôcť, ošetriť ho, postarať sa o neho. Medzitým však kŕdeľ odletí do teplých krajín. Vtáčik so zraneným krídlom letieť nemôže. Lev mu však ponúkne teplo svojho príbytku. Spolu si užijú krásnu zimu. Medzi levom a vtáčikom vznikne krásne kamarátstvo. Lenže po zime príde jar a prilietajú späť aj vtáčiky, ktoré boli v zime veľmi ďaleko. Levov nový kamarát sa k nim pripojí. A tak levík trávi jar aj leto osamote. Na jeseň vidí, ako vtáčiky opäť odlietajú. Je mu smutno, že prišiel o  skvelého spoločníka. Alebo nie?

Už som niekoľkokrát spomínala, že takzvané „picture books“ sú u nás veľmi obľúbené. Ilustrácie, ktoré veľa vypovedajú, k tomu málo textu. Tieto knihy patria k tým, ktoré si prezeráme hocikedy počas dňa. Máme ich doma niekoľko, Matejko si ich pravidelne strieda a vyberá. Teším sa, že k nim pribudla aj kniha o Levovi a vtáčikovi. Je totiž naozaj čarovná.

Už po prvom prelistovaní som vedela, že si u nás nájde čestné miesto. Hneď, ako sme ju aj s Maťkom prečítali, to bolo potvrdené. Knihe v sebe nesie krásny príbeh o priateľstve. Autorka nám ukazuje silného leva ako starostlivého a ochotného pomôcť. Levík, ktorý je zvyknutý na samotu, si nájde skvelého kamaráta. A hoci sa levík vie, že vtáčik patrí na oblohu spolu s inými vtákmi, deti vidia, že je smutný, keď sa k nim vtáčik pripojí. Ja musím napísať, že mi to trhalo srdce. Ale ako to už v detských knihách býva, tak aj tu všetko skončí krásne a dojímavo.

Ilustrácie v knihe sú nádherné. Dokážu vypovedať viac ako pár slov, ktoré nájdete v texte. Práve toto sa mi na podobných knihách najviac páči. Spolu s Matejkom si síce prečítame aj text, ale veľmi veľa sa rozprávame o tom, čo vidíme na obrázkoch. Z obrázkov v tejto knihe cítiť spolupatričnosť, nehu, lásku, oddanosť a obrovskú silu priateľstva.

Detská kniha Lev a vtáčik je krásnou ukážkou priateľstva a ochoty pomôcť slabšiemu. Očarujúce ilustrácie majú vysokú výpovednú hodnotu. Spolu s deťmi sa o nich môžete veľa porozprávať. Textu v knihe je máličko, ale aj napriek tomu hrá každé slovo dôležitú úlohu. Všetko spolu dokonale ladí. Kniha je vhodná od troch rokov. Menšie deti zaujmú najmä obrázky. S väčšími si už môžu rodičia povedať viac o pomoci blížnemu a o skutočnom priateľstve.

Za recenzný výtlačok ďakujeme Stonožke.

Knihu kúpite aj na tomto odkaze:

Titul: Lev a vtáčik

Originálny názov: Le lion et l´oiseau

Autor: Marianne Dubuc

Preklad: Lucia Hlubeňová

Počet strán: 76

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Ikar pod značkou Stonožka

Foto: Drominička

0 comments on “Lev a vtáčik (Marianne Dubucová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: