Romány Srdcovky roka 2021

Bzukot včiel (Sofía Segovia)

Magický realizmus je žáner, ktorý postupne objavujem. Najskôr to bola kniha Kde sa les dotýka hviezd. Nedávno som vám predstavila knihu Nočný cirkus. Obe ma očarili natoľko, že som opäť chcela skúsiť niečo z tohto žánru. Bzukot včiel od autorky Sofía Segovia ma dostal obálkou aj anotáciou. Oplatilo sa siahnuť po tejto viac ako štyristostranovej knihe?

Stará pestúnka Reja našla pod mostom opustené novorodeniatko, ktoré malo na sebe prikrývku zo včiel. Rodina plantážnikov sa ho ujala a stali sa jeho krstnými rodičmi. Mnoho ľudí však z malého Simonopia radosť nemalo. Jeho znetvorenú tvár nazývali „bozkom od diabla“ . Jeho rodina sa však o chlapca starala a na reči iných nedali. On nebol iba obyčajný chlapec. Celý čas ho sprevádzal roj včiel. Ukazovali mu cestu, ochraňovali ho. Mal vízie a práve tie jeho rodinu neraz zachránili pred tragédiou.  Lenže čo ak sa niektorým tragédiám nedá zabrániť?

Poviem vám však, čo viem, k čomu som dospel: nezáleží na tom, či čas plynie pomaly alebo rýchlo. Vždy si môžete byť istí jednou vecou: nakoniec ho budete chcieť mať len viac. Viac tých lenivých popoludní, keď sa nič nedeje, napriek vašej snahy o pravý opak. Viac tých otravných rúk, ktoré vás brali do náručia, aby vám zabránili robiť niečo bláznivé. Viac napomenutí matky, o ktorej ste si mysleli, že je otravná. Dokonca aj viac letných pohľadov vášho otca, ktorý bol vždy zaneprázdnený a niekam sa ponáhľal. Viac nežných dotykov ženy, ktorá vás celý život milovala, a viac pohľadov plných dôvery z mladých očí vašich detí.

str. 247-248

Nebudem klamať. Kniha ma v prvom momente dostala obálkou. Hneď, ako som ju videla, mala som obrovskú potrebu vlastniť ju. Aj keď som sa už predtým párkrát popálila, keď som sa nechala zlákať krásnou obálkou. Pritom obsah nebol nič moc.  Preto som si anotáciu prečítala niekoľkokrát a dokonca aj recenzie na zahraničných stránkach. Tie boli celkom pozitívne. Na ich základe som sa rozhodla.  

A ako dobre som urobila. Príbeh si ma získal hneď na prvých stranách. V začiatkoch sa môže javiť mätúco. Občas som premýšľala, z pohľadu ktorej postavy je prerozprávaný. Všetko sa mi ale postupne ujasňovalo a začalo dávať čoraz väčší zmysel. Vtedy už nebolo možné knihu len tak odložiť. Zamilovala som si postavy. Samozrejme, zázračný Simonopio si získal moje srdce. S ním som všetko veľmi emotívne prežívala. Bola som nešťastná, keď sa mu smiali alebo mu niekto chcel ublížiť. Bola som s ním šťastná, keď sa vydal na cesty so svojimi včelami.

Na pozadí príbehu sa autorka venuje viacerým ťažkým témam. Dopad španielskej chrípky na obyvateľov Linares vám vytvorí zimomriavky, keď si predstavíte, že niečo podobné sme zažívali a zažívame. Mexická revolúcia a boje, ktoré kvôli nej vznikal. Všetky udalosti sú vykreslené veľmi živo, priam realisticky. Hoci sa autorka mnohokrát necháva unášať fantáziou a nie všetky udalosti sú autentické. Vy ich autorke veríte.

Bzukot včiel je kniha, ktorá nie je výnimočná iba svojou prekrásnou obálkou z „ceruzky“ slovenského ilustrátora Adriana Macha. Mne ukradla srdce. Som si viac ako istá, že si ho ešte veľmi dlho udrží vo svojich stránkach. Aj napriek tomu, že má 440 strán, ja som ich chcela omnoho viac. Príbeh je dojímavý, emotívny, magicky, jednoducho krásny. Ak patríte k čitateľom, ktorí majú radi magický realizmus, túto knihu nemôžete opomenúť. Rovnako ani každý čitateľ, ktorý si chce vychutnať čarovný príbeh. Ja túto knihu radím medzi tie najlepšie, ktoré som tento rok zatiaľ prečítala.

Ukážku z knihy si môžete prečítať na stránke vydavateľstva:

https://www.grada.sk/bzukot-vciel-100056/

Titul: Bzukot včiel

Originálny názov: El Murmullo de las Abejas

Autor: Sofía Segovia

Preklad: Michal Zidor

Počet strán: 440

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Cosmopolis

Foto: Drominička

1 comment on “Bzukot včiel (Sofía Segovia)

  1. Spätné upozornenie: Chrobák slečny Bensonovej (Rachel Joyce) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: