Romány

Umelkyňa s henou (Alka Joshi)

Umelkyňa s henou je kniha, ktorá bezpochyby zaujme svojou obálkou. Anotácia je však ešte lákavejšia. Priznám sa, že ja som pri nej váhala najmä kvôli času. Nakoniec som sa k nej predsa len dostala. Alka Joshi prináša pozoruhodný príbeh.

Lakšmí sa rozhodne utiecť zo svojho dohodnutého manželstva a vydáva sa na cestu k samostatnosti. Za trinásť rokov tvrdej práce a odhodlania sa z nej stáva uznávaná umelkyňa s henou. Vyrába a predáva bylinné čaje a toniká. Veľmi dobré meno si urobila u žien z vyššej vrstvy. Lenže na prahu jej domu sa objaví sestra, o ktorej netušila, že existuje. Jej život sa obráti naruby. Otázka je, či k lepšiemu.

Do príbehu som sa púšťala s vedomím, že bude náročnejší na pozornosť. Opak bol však pravdou. Začítala som sa hneď. Atmosféra exotickej Indie ma pohltila natoľko, že som knihu len veľmi ťažko odkladala. Spočiatku ma zaskočilo veľké množstvo indických výrazov. Neľakajte sa ako ja, že im nebudete rozumieť. Našťastie mi napadlo zalistovať a v závere som našla vysvetlenie. A okrem toho aj informácie o hene, o kastách, či dokonca recepty.

Milujem spoznávať iné krajiny a kultúry prostredníctvom kníh. India bola pre mňa v tomto smere neprebádaná. Som nesmierne vďačná, že to bola práva Alka Joshi, ktorá ma indickými tradíciami previedla. Autorka ukazuje pravdivý obraz postavenia žien v Indii v rokoch po páde britskej nadvlády. Neobchádza ťažké témy potratov, sociálnych rozdielov či dohodnutých manželstiev. Ukáže nám však aj čaro bylín či krásu, ktorú ženy dokážu vyčariť s henou. Nikdy som zásadne neriešila, prečo to ženy v Indii robia. Práve táto kniha mi ukázala zmysel rituálu a ja som si neskôr hľadala ďalšie informácie a obrázky. Popri čítaní som si v duchu predstavovala vzory, ktoré Lakšmí prútikom robila.

Kastový systém je v Indii veľmi komplikovaný. Autorka čitateľovi ukazuje tieto rozdiely. Obrovské bohatstvo je v kontraste s obrovskou chudobou. Lakšmí sa vďaka svojej práci stretávala s bohatými dámami. Ani medzi nimi nechýbali intrigy, klamstvá a ohováranie, ktoré ich môže dostať medzi tých najchudobnejších.

Príbeh Lakšmí a jej sestry Rhády sa mi dostal pod kožu. Pristihla som sa pri tom, ako ich osudy prežívam. Lakšmí mi bola vekom podobná. Keď si predstavím, čím všetkým  stihla vo svojom živote prejsť, získala si môj obrovský obdiv. Najmä preto, ako dokázala vstať a čeliť problémom. Pevne verím, že v súčasnosti už má India oveľa viac hrdiniek ako je Lakšmí.

 Umelkyňa s henou patrí k najsilnejším príbehom, ktoré som v poslednom čase čítala. Autorka vám ukáže skutočnú Indiu, jej tradície a rituály. Osudy hlavných hrdinov ma dojímali aj zraňovali zároveň. Spôsob, akým som spoznala Indiu, bol fascinujúci a až surovo reálny. Knihu odporúčam každému, koho zaujímajú tradície tejto krajiny. Hoci je kniha prioritne určená ženám, viem si predstaviť, že by zaujala aj nejedného muža. Možno aj vďaka tejto knihe by si vedeli vážiť ženy a citlivejšie by vnímali ich postavenie.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran.

https://www.slovtatran.sk/umelkyna-s-henou

Titul: Umelkyňa s henou

Originálny názov: The Henna Artist

Autor: Alka Joshi

Preklad: Lenka Cinková

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Umelkyňa s henou (Alka Joshi)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: