Detská literatúra

Zázračné rozprávky (Branislav Jobus)

Po ekologických knihách od Branislava Jobusa som siahla aj po jeho rozprávkach. Tentokrát po knihe Zázračné rozprávky.

Blaženka má po prázdninách nastúpiť do posledného ročníka základnej školy. Navyše v novom meste. Počas prázdnin navštívi tábor. Na starosť si ju vezme hospodárka Zázračnica Zázračná. Svojej mladej zverenkyni zverí veľmi dôležitú úlohu. Naplniť zaváraninové poháre nezvyčajnými ingredienciami. Kde nájde Blaženka prísadu ako túžba, nenávisť, či šťastie?

Branislav Jobus sa stal v našej domácnosti zárukou knižnej kvality. Svoju povesť potvrdil aj knihou Zázračné rozprávky. Príbeh je pútavý, vtipný a kapitoly sú pre malého čitateľa tak akurát dlhé. A to aj v prípade, že im knihu nebudú  čítať rodičia, ale si čítanie precvičia sami.

Blaženka je na začiatku knihy „outsider“. Dievčatko bez štipky sebavedomia, takmer bez kamarátov. Navyše sa jej nebojí vysmiať ani učiteľ. Letný tábor však všetko zmení. Blaženka pre Zázračnicu napĺňa poháre vzácnymi prísadami. V každej kapitole hľadá inú prísadu. Ku každej prísade sa viaže iný zaujímavý príbeh. Tak sa deti počas čítania stretnú s množstvom ľudských vlastností a pocitov. Páči sa mi, že hlavná hrdinka nehľadá len to krásne – lásku, dobro, šťastie či dôveru. Postupne objavuje aj smútok, bojazlivosť či neposlušnosť. Mne sa najviac páčil príbeh o neposlušnej Meluzíne.

Všetky príbehy sú zábavné. Ich posolstvo sa k deťom dostane ľahko. Spočiatku som si ani nemyslela, že knižka prináša deťom až toľko ponaučení. Musím uznať, že autor vymyslel príbeh skvelo a deti si z neho môžu odniesť naozaj veľa.

Ku detským knihám bezpochyby patria aj ilustrácie. V tejto knihe ich mal na starosti Igor Derevenec. Tak ako príbeh, aj obrázky sú veselé a vtipné. Jediné, čo ma zamrzelo, že bola ilustrácia občas na inej strane ako dej, ktorý mala zobrazovať. Najmä ak bol obrázok v knihe skôr ako text, ku ktorému patril.  

Zázračné rozprávky sú skvelou knihou , ktorá deti naučí niečo viac o hodnotách v živote. Vďaka nej sa ocitnú na nezvyčajných miestach, využijú svoju fantáziu a výborne sa zabavia. Je určená pre deti od 8 rokov. Ja by som možno hranicu posunula aj o rok či dva vyššie. O čosi staršie deti lepšie pochopia narážky a posolstvo príbehu. Verím tomu, že vďaka čítaniu jednej kapitoly denne sa z nich stanú nielen lepší čitatelia, ale aj lepší ľudia.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Knihu kúpite v pevnej väzbe.

Titul: Zázračné rozprávky

Autor: Branislav Jobus

Ilustrácie: Igor Derevenec

Počet strán: 192

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Zázračné rozprávky (Branislav Jobus)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: