Detektívky

Predávkovanie smrťou (Agatha Christie)

Do zbierky mi pribudla ďalšia kniha od svetoznámej Agathy Christie. Tentokrát vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prináša knihu Predávkovanie smrťou, ktorá je preložená do slovenčiny prvýkrát.

Hercule Poirot absolvuje svoju rutinnú prehliadku u zubára. To však ešte ani zďaleka netuší, že v ten deň neskôr príde jeho zubár o život. Doktor Morley vraj spáchal samovraždu. Jej dôvodom by malo byť neúmyselné predávkovanie pacienta anestetikom. Pacient na túto chybu doplatí životom. Poirotovi sa to však nezdá a začne mu to vŕtať v hlave. Pátranie mu potvrdí jeho neblahú predtuchu.

Do tejto knihy som sa pustila hneď, ako mi prišla. Vôbec neľutujem, že som si ju ani na čas neodložila do poličky. Už si začínam zvykať, že knihy od Agathy Christie sú zárukou dobrého čítania. Ja mám veľmi rada aj extravagantnú postavičku Hercula Poirota.

Autorka si tentokrát vybrala pre príbeh nezvyčajné prostredie. Ordinácia zubára nie je veľmi často kulisou detektívok. Aj vďaka tomu sa môžete pripraviť na neobyčajnú zápletku. Aj v tejto útlej knihe dej ubieha rýchlo. Vpred ho posúva množstvo dialógov. Siahodlhé opisy nečakajte, autorka ich využíva len tam, kde je to pre príbeh nevyhnutné. Ja ju za to zbožňujem. V knihe nie sú žiadne zbytočnosti a vy môžete spolu s detektívom Poirotom dychtivo riešiť prípad.

Počas celého príbehu vás autorka vodí za nos. Výpoveď každej postavy naznačuje niečo iné. Vy môžete iba dúfať, že detektív si bude vedieť jednotlivé čriepky pospájať. Musím sa priznať, že pri tejto knihe som sa občas strácala v postavách. Niektoré mali podobné mená a tak som iba z kontextu dedukovala, o ktorú postavu ide. V budúcnosti si zrejme už na začiatku čítania napíšem pre seba malý zoznam, aby som sa vedela v rýchlosti orientovať. Množstvo postáv však je u Agathy Christie istým symbolom.

Hlavným motívom príbehu je chamtivosť. Túžba po moci, nehľadiac na následky a ani na zmarené životy. Je život človeka, ktorý pracuje vo verejnom záujme dôležitejší, ako život bežného občana, napríklad zubára? Páči sa mi charakter detektíva Poirota. Aj pri tomto príbehu pred ním môžem iba pomyselne zložiť klobúk.

Predávkovanie smrťou bola opäť skvelá detektívka z pera jej majsterky Agathy Christie. Príbeh bol sofistikovaný, detektív Poirot využil svoju genialitu a zmysel pre detaily. Na môj vkus sa toho v príbehu dialo až príliš a niektoré situácie boli menej uveriteľné. Ako celok však knihu hodnotím veľmi pozitívne a ani tentoraz autorka nesklamala.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo vo forme e-knihy.

Titul: Predávkovanie smrťou

Originálny názov: One, Two, Buckle My Shoe

Autor: Agatha Christie

Preklad: Alexandra Ruppeldtová

Počet strán: 176

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Predávkovanie smrťou (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: