Ostatné Životný štýl

Si mama: Knižka pre mamy (Liz Climo)

Kníh o mamách je na trhu dosť. Či už beletria ako napríklad Dobrá matka alebo denníky Som mama od Kristíny Tormovej. Mne sa do rúk dostala nedávno milá kniha s názvom Si mama: Knižka pre mamy od Liz Climo. Veľmi rada vám ju teraz predstavím.

Autorka hneď v úvode prináša svoj smutný a dojemný príbeh o mame, ktorú stratila veľmi skoro. Vysvetľuje, že táto kniha nemusí byť iba pre mamy. Možno ju tiež nemáte akej darovať. Je pre každého, kto dokáže oceniť náročnú prácu, ktorou je výchova. Či už ste mama, teta, pestúnka či opatrovník. Každý si zaslúži uznanie.

Úvod je skutočne dojímavý. Ďalej je už kniha vystavaná zo stovky obrázkov s drobným popisom, ktorý je maximálne trefný. Veľmi oceňujem, že autorka to vzala pekne po poriadku – od tehotenstva. Už tu nájdete množstvo vtipných a láskavých obrázkov. Pretože ani tehotenstvo nie je vždy jednoduché a každá budúca mama ho prežíva inak.

Pokračujeme prvými dňami s bábätkom. Ja som sa v duchu usmievala nad dokonalou trefnosťou obrázkov. Či už išlo o „múdre“ rady okolia alebo prvotný strach o dieťatko. Čo ak spadne, čo ak sa udrie, čo ak… Presne to poznám. Vďaka tejto knihe aspoň viem, že je to asi prirodzené.

Nechýbajú ani ukážky toho, čím všetkým si mama musí prejsť a čoho všetkého sa zrazu vzdáva. Spánku, času pre seba a možno aj dokonalej postavy. Stojí tá obeta za to? Ja myslím, že áno. Najmä po prvom počutí slova „mama“. Odvtedy však toto slovo počúva mama stále. Niekedy až príliš často.

Venujeme sa aj obdobiu otázok, ktoré ja aktuálne prežívam so svojím synom. Nechýba ani ukážka množstva zábavy, ktorú s deťmi zažijeme. Je to čas, keď sa aj my môžeme nechať uniesť ich bezprostrednosťou. Potom totiž príde obdobie puberty a v ňom už asi toľko zábavy rodič nezažije.

Ani sa nenazdáme a naše deti odídu. Aj to je v knihe krásne zobrazené. A aj to, ako sa s tým vyrovnať. V knihe vidíme rôzne mamy. Dokonca aj tie, ktoré stratili dieťatko. Alebo deti, ktoré stratili mamu. Niektoré obrázky mi vtisli slzy do očí. Mama tu však ostáva aj naďalej. Považujem za veľmi čarovné, ako autorka prináša pohľad na tieto životné situácie prostredníctvom sveta zvierat.

Táto kniha je krásnym pohľadom na materstvo či výchovu detí. Je láskavá, vtipná a miestami skutočne dojímavá. Je až bolestne pravdivá. Som si istá, že každý si v nej niečo nájde. Lebo každý bol raz dieťaťom. Možno si vďaka tomu budete o čosi viac vážiť starostlivosť svojej mamy. Túto knihu odporúčam ako darček pre mamu, a to aj pre tú budúcu. Kniha sa dá prečítať na posedenie, ale ja som sa k nej niekoľkokrát vrátila a listovala medzi rozkošnými ilustráciami.

Titul: Si mama. Knižka pre mamy

Originálny názov: You´re Mom: A Little Book for Mothers

Autor: Liz Climo

Preklad: Barbora Kráľová

Počet strán: 128

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Ikar

Foto: Drominička

0 comments on “Si mama: Knižka pre mamy (Liz Climo)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: